Dünya’yı Tüketiyoruz

Dünyayı dört bir taraftan  hızla tüketiyoruz. İklimler değişirken  doğal afetlerle sık sık karşılaşmaya başladık. Her geçen gün doğal afetlerin şiddeti artıyor. Türkiye’de hortumla karşılaşmak normal hale geldi. Daha önce karaltında kışı geçiren bölgelerimizde hiç kar yağmaz oldu! 

 

Ormanlarımızı hızla tüketiyoruz. Dakikada üç futbol sahası büyüklüğünde orman tarımsal amaçlı yer açmak için yok ediliyor. Ormanlar yok olurken içindeki hayvanlar da yok oluyor. Haftalarca süren orman yangınlarıyla karşı karşıyayız. Çöl alanları buna paralel olarak artmaktadır. Kazakistan’da dünyanın en büyük dördüncü gölü olan Aral Gölü kurumuş ve bir çevre felaketine dönüşmüştür.

Sularımızı hızla kirletiyoruz. Dünyada her on kişide üçünün temiz suya ulaşma imkanı yok. Topraklarımız aşırı kullanımdan dolayı çoraklaşıyor. Yakın zamanda kıtlıkla karşılaşabiliriz.

Küresel ısınma sonucu tüm buzulların erimesiyle su seviyesi 65 metre kadar yükseleceği tahmin ediliyor.

Sonuçta bize yeni bir dünya gerekebilir. Bunun için  hazırlığa şimdiden başlamalıyız. Stephen Hawking’in dediği gibi önümüzdeki 10 yıl içinde Mars’a gidilmesi , 30 yıl içinde de Ay’a bir uzay üssü kurulması ile başlayabiliriz. Umarım yeni dünyamızı da şimdiki gibi tüketmeyiz. Daha yaşanabilir bir dünya olması umuduyla….

 

 

 

 

 

(Visited 210 times, 1 visits today)