Molecular Thoughts

Düşünce Gücü

Aklımızda oluşturduğumuz her düşünce geleceğimizi şekillendirir. Bu, düşüncelerimizin çok yüksek ve etkili bir enerjiye sahip olmasındandır. Şu an ki düşüncelerimiz gelecekte yaşayacaklarımızın öncüsü olur.

Hepimiz televizyonlarda veya çeşitli gösterilerde beyin gücü ile kaşık bükme gibi gösterilere rastlamışızdır. Ben de size geçen sene yaşadığım bir deneyimden bahsetmek istiyorum. Okulumuza gelen bir düşünce uzmanı güze bir deney yaptıracağını söyleyerek bizden gözlerimizi kapatmamızı istedi. Daha sonra bir limon hayal etmemizi ve bu limonu bir bıçak yardımıyla kesmemizi istedi. Zihnimizde oluşturduğumuz limonun tadına baktığımızda neredeyse hepimizin yüzü sanki gerçekten bir limon alıp yemişiz gibi buruşmuştu. Peki, gerçekte olmayan ve sadece hayal ürünü olan bir limon böyle bir etkiyi nasıl yaratabilmişti?

Bu deney hayal gücümüzün ne kadar güçlü olduğunun en basit örneklerinden sadece bir tanesi. Yapılan en yeni bilimsel araştırmalar duygu ve düşüncelerimiz ile her şeyi yapabilme gücümüz olduğunu kanıtlıyor. Başarı ve mutluluğun yolu kesinlikle pozitif düşünceden geçiyor. Bu nedenle her zaman olumlu şeyler düşünüp olumlu hayaller kurmalıyız. Eğer bir şeye karşı nötrseniz ya da gerçekten isteyip istemediğinizi bilmiyorsanız istediğiniz şeyi elde etmenizin hiçbir yolu yoktur. Bunun sizin için gerçek bir istek, gerçek bir hayal olması gerekir. Çünkü eğer gerçek bir hayalimiz yoksa onu gerçekleştirme şansımız sıfırdır.

Günümüzde depresyon ve mutsuzluk oranı her geçen gün artıyor. Fakat bunun çözümü de yine insanın kendisinde. Mutsuzluğun en büyük sebeplerinden birisi de ”yeterince iyi değilim.” ya da ”çok mutsuzum.” gibi ifade ve düşüncelerdir. Sürekli kendimizi kötüleyip, mutsuz olduğumuzu dile getirdiğimizde mutsuzluk kat ve kat artar. Çünkü maalesef olumlu olayları olduğu gibi olumsuz olayları yaratma şansına da sahibiz.

Düşünce yapımızı değiştirerek yaşantımızdaki olumsuz etkenlerden kolayca kurtulabiliriz.Mesela zararlı yiyecekler yememeliyim yerine sağlıklı yiyecekler yemeliyim ifadesi çok daha doğrudur. Olumsuzluk belirten ifadeleri en aza indirmeye çalışmalıyız. Bu tarz olumlu düşünceler, olumsuzlukları hayatımızdan atmak için çok önemlidir. Bunu bir anda yapmak çok zor gibi gözükse de zamanla üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey yoktur.

Olumlu düşünceler hayata pozitif bakmamıza yardımcı olurken, olumsuz düşünceler hayata olumsuz bakmamıza neden olur. Mesela bir konuda yetenekli olma düşüncesi bilinçaltımıza yerleştiği zaman yapacak olduğumuz iş ve kararlarımız bu varsayım etrafında şekillenecektir. Ama bunun için önce kendimize inanmamız ve güvenmeniz gerekiyor.

Beynimizin inanılmaz bir güce sahip olduğunu, onun için imkansız diye bir şey olmadığını, isteyip inandıktan sonra her şeyi yapabileceğimiz gerçeğini unutmamalı ve bu gücü sonuna kadar değerlendirmekten asla vazgeçmemeliyiz. Unutmayın ki yapabileceklerimizin asla bir sonu yoktur.

(Visited 156 times, 1 visits today)