Düşünce Tarzı Ve Film

Merhaba bugün sizlerle iyi bir film izleyen kişinin düşünce tarzında bir değişikliği olup olmayacağı hakkında konuşacağız. İlk önce filmler hakkında birkaç bilgi verelim. Filmler türleri kendi içinde 19 ayrı türe ayrılır. Aksiyondan tutun, müzikale kadar, müzikalden gerilim filmlerine kadar farklı dallarda incelenebilir. Şahsen benim en sevdiğim film türü bilim kurgu. Neden mi diye sorarsanız bilim kurgu filmi içinde hem aksiyon hem gerilim hem de az olsa da macera vardır.

 

Bilim kurgu filmleri, hikayelerinde tahmin edilmiş ve bilimsel gerçekler içeren film yapımlarıdır. Genellikle geleceğe yönelik unsurlar bulunan bu filmlerde siyasi, toplumsal ve felsefi tartışmalara  yer verilmektedir. Hikayeler gelecekte geçebileceği gibi, dünyada ya da başka bir gezegende de geçebilmektedir. Çoğunlukla, kahramanlar, kötü adamlar, keşfedilmemiş yerler, olağandışı görevler ve ileri teknoloji içerirler. Ben şahsen bilim kurgu film izlerken hayal gücümde kurduğum şeylerin daha farklılaştığını ve daha farklı şeyler düşündüğümü fark ediyorum. Bu her film için değişiyor. Bir film izledikten sonra dünyaya bakış açım çok fazla olmasa da değişiyor ve daha farklı düşünüyorum ve daha farklı davranıyorum. Örnek vermek gerekirse bir western filmi izlediğim zaman daha farklı düşünürken bir drama filmi izlediğim zaman daha farklı düşünüyorum. Bunu sonucunda filmlerin insan bilincinde farklı düşüncelere sürüklediğini fark ediyorum.

 

Örnek vermek gerekirse asıl felsefi filmler insanın hayata bakış açısını ve insanın düşünce tarzını değiştiren filmlerdir. Çünkü bu filmlerin amacı izleyen kişiye yeni hayat bakış açısı ve yeni düşünce tarzı aşılamaya amaçlamışlardır. Buna örnek vermek gerekirse görsel hafızası çok iyi olan insanların genellikle izledikleri filmlerin daha çok etkisi ve tutkularında kaldığı görülmüştür hatta kanıtlanmıştır. Bunun için izlediğimiz iyi bir film bir süre boyunca etkisinden çıkmak bizim için epey bir zor olur. Çıkamadığımız zamanda ise filmde olan ana karakter veya diğer karakterlerin özelliklerini benimseye başlarız ve bu olay bizim düşünce tarzımızı bile değiştirebilir. Bu yüzdende genellikle izlediğimiz filmin ana karakteri gibi davranmaya başlarız hatta ve hatta o karakterin düşünce tarzını bile benimseye başlarız. Bu yüzden bence izlediğimiz film bizde olan düşünce tarzını değiştirebilir. Konuyu biraz daha açarsak izlediğimiz film türünden türüne değişiklik gösterebilir. Felsefe ile bağlantılı olan film izlerken insanların daha ayrı düşünmesi gerekmektedir ki filmin amacını anlayabilsin. İşte düşündüğümüz zaman insanın düşünce tarzı gelişip değişmektedir veya başka bir film türü izlediğimiz zaman kafamızda oluşan düşünce tarzı bir felsefe filmi izlediğimiz zaman daha farklı düşünce tarzımız etkilerken, bir aksiyon filmi izlediğimiz zaman düşünce tarzımız daha farklılaşmaktadır.

 

Ben bu görüşe katılıyorum. Çünkü kendi üzerimde görüp internette araştırdığım zamanda bu konunun doğru olduğuna inandım ve izlediğimiz filmlerin bence düşünce tarzımızda çok değiştirdiğini ve bunun sonucunda daha farklı düşündüğümüzü fark ettim.

 

kaynakça: https://www.trttvfilmleri.com/tr/film-turleri

https://eodev.com/gorev/20503852

(Visited 22 times, 1 visits today)