Düşüncelerimizden Sahneler

Filmler, bazen yaşanmış olaylar, bazen tamamen hayal ürünü, bazen ise olabilecek konular fakat hepsinin en sonunda amaç izleyene keyif ve mesaj vermektir. Bu mesajı karmaşık bir yolla da verebilir, apaçık bir yol ile de verebilir. Tabii ki bu mesajın nasıl alındığı, nasıl değerlendirildiği izleyenin fikir yapısına göre değişiklik gösterir ama her ne olsa da izleyen en sonunda kendine bir ders çıkarabilir. Belki bu ders hayatında işine yarar veya hayatında değişime gitmesine neden olur.

Tabii bu noktada filmin ne amaçla çekildiği de çok önemli örneğin Naziler ile ilgili bir filmde bakış açısı bence çok önemli, mesela Yahudi bakış açısıyla çekilmiş bir filmden çıkardığınız ders ile Nazi bakış açısıyla çekilmiş bir filmden çıkardığınız dersler arasında büyük bir fark olabilir bu yüzden filmi çeken kişinin de vermek istediği mesajda çok önemli. Bence insan bir şeyi izleyince, o olaya şahit olunca inanma veya fikir değişikliği daha kolay oluyor. Örneğin; Bir kişiye karşıt olduğu düşünce hakkında yaşanmış olaylardan uyarlanmış bir film izletince mi daha etkili olur yoksa bir kitap okutunca veya sözlü olarak tartışıldığında mı? Ben olsam izlediğim filmden daha çok etkilenirim. Zaten mantıken baktığımızda eğer film iyi ise izleyici beş duyu organından en az üçünü kullanarak daha etkili bir dinleme, olayı kavrama, olay örgüsünü değerlendirme ve sonuç çıkarma yapar. Fikrin yönün değiştirmek sadece tarih de değil doğa, siyaset, politika, spor, eşitlik gibi birçok kavramda da etkili rol oynar bence. Tabii bu düşünce kesin bir yargı değildir çünkü belki izleyen yazılı kaynaklara daha çok güveniyordur. Kendi hayatımdan örnek vermem gerekirse LGBTQ+ ile ilgili düşüncelerim büyüdüğüm aile ortamı, şartlar gibi birçok nedenden dolayı olumsuzdu. Cinsel yönelim ile ilgili farklılıkları ayıplıyordum fakat bir arkadaşımın önerisi ile izlediğim bir filmden sonra insanların seçme haklarının olduğu ve seçimlerine ne olursa olsun saygı duymamız gerektiği yönünde fikir dünyamda değişiklik oldu. Bunun gibi bir aydınlanmayı din konusunda da yaşadım. İslam dışında başka bir dine inananları da aynı şekilde kendi içimde ayıplarken izlediğim bir kaç filmden sonra o konu hakkında da fikrim çok olumlu yönde gelişmeye uğradı ve şu anda bu konular hakkında son derece çağdaş bir düşünce yapısına şahit olduğumu düşünüyorum.

Sonuç olarak kendi hayatımdan da örnekler vererek iyi bir filmin izleyicinin fikrini değiştirebileceğini düşünüyorum. Fakat bu kavram herkesten herkese değişir. İnsanlar özel varlıklardır, düşünceleri de en az kendileri kadar önemlidir. çünkü dünyayı şekillendiren şey varlıklarından çok düşünceleri ve düşünceleri doğrultusunda yaptığı hareketlerdir.

(Visited 21 times, 1 visits today)