Düşüncelerin Etkileşimi

Dünyadaki teknolojinin kullanımının artışı birçok sektörde gelişmek ve üretmek için imkan sağlamıştır. Bununla birlikte bazı sektörlerde de düşüş yaşanmış onların yerini teknolojik fikirler kaplamıştır. Bunların arasında olan tiyatro yerini sinema, televizyon dizi ve gösterilerine bırakmıştır. İnsanların sinema ve televizyonlara yönelmeleri hatta nerdeyse tüm günlerini orda geçirmelerini sağlamış, bununla beraber bazı platformlarda çıkmıştır. Sinemaya gitmeden o platformlardan istediğin diziyi ya da filmi izleyebilecek hale geldik. Peki, gün boyu vakit geçirdiğiniz çocuklarınızın izlediği program ve filmler bakış açınıza yön katar mı?

 

Yapımcıların filmlerin senaryolarını hazırlarken konu seçimi, oyuncu seçimi, çekim yeri ve hangi yaş gurubuna uygun olacağına göre kullandığı dil gibi şeyleri dikkate alırlar. Bunların tam ve kusursuz yapılışı yani konusunun güzel ve akıcı seçimi, bu karakterleri canlandıracak oyuncu seçimi ve  çekileceği oynatılacağı en iyi duyguyu konuyu sarabilecek yer seçimi. Bununla beraber konuşma dili ve dildeki akıcılık, netlik gibi şeylerde dikkate alınmalıdır. Bunun beraberinde bu dediklerim tam olduktan sonra filmin fikrinin inandırıcı olması lazım. Senaristin değineceği konunun insanı sarması ve inandırması gerekir. İyi bir filmin bakış açısını değiştirebileceğini söyleyebilirim. İnsanın duygularını düşüncelerini tam anlamıyla saran, kaplayan, inandıran ve fikrini tam anlamıyla açıklayan filmlerin insanların dünyaya bakış açısı kadar insanların başkalarının düşünce ve fikirlerini anlamaya zorlar. Duygularını tam anlamıyla yansıtmış film izleyen kişi ya da kişilerin filme bakış açıları ve ne anladıklarına göre de bakış açılarının değişimine yol açabilir. Ama bu inandırıcılık için ilk başta oyuncularında konuya inanmış olması, o duyguyu ve fikri tam anlamıyla yansıtması ve film değil de gerçekten bunlar oluyormuş gibi düşünmesi gerekir. Yani iyi bir filmin insanın düşüncesinde, fikrinde ve duygularında ki değişiminde büyük rol oynar o yüzden yapılacak olan filmlerin insanları etkilemesi için uğraşılması gerekilmektedir. Duyguyu yansıtmak ve o duyguyu oynamak en önemli inandırıcılık yansıtma şeklidir.

Yazılacak olan senaryonun iyi olması, oyuncu kadrosunun en iyi şekilde duyguyu yansıtıyor oluşu, kullandığı dil ve inandırıcılığı, filmin akıcılığını ve fikrini en iyi yansıtma şeklidir. İnsanların da bu fikir ve düşünceleri filmin bakış açısı ve kendi bakış açısını birleştirerek farklı fikir ve düşüncelere sahip olmasını sağlar. O yüzden  bu teknoloji devrinde insanların çoğunlukla vakit geçirdiği televizyon dizi ve filmlerinin onların bakış açılarındaki değişime katkısının iyi olmasına dikkat edilmeli ve bu film ve dizileri çocukların da izlediğini unutmamalıyız.

(Visited 17 times, 1 visits today)