Düşüncelerinin Esiri Olma!

Kimi insanlar beden gücünün zihin gücüne eşit olduğunu savunur veya beden gücünün zihin gücünden daha fazla olduğunu.Ben bu düşünceye karşıyım bence kesinlikle zihin gücümüz beden gücümüze  ağır basmakta.

Image result for zihin gücü

Zihnimizdeki düşüncelerin büyük oranını kontrol edersek kendi hayatımızı da kontrol etmiş oluruz bir nevi çünkü kafamızda oluşturduğumuz düşünceler emin olun ki bir süre sonra gerçeğe dönüşebiliyor.Yani düşüncelerimiz düşündüğümüzden çok daha önemli.

Bu noktada dikkat etmemiz ve kontrol altına almamız gereken şeyler düşüncelerimiz.Düşünmek nefes almak gibi hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası.Düşüncelerimizin açma kapama düğmesi de yok maalesef bu yüzden düşünüp düşünmeyeceğimizi kontrol de edemeyiz ama onlara yön vermek mümkün.Bence ilk adım biraz bu konulara ilgili olmak ve bir kişisel gelişim kitabı satın almak.Bazen kişisel gelişim kitabı okumak sıkıcı gelse de zihnimizde büyük rol oynuyor.

Yaptığımız eylemler hayatımıza %40 yön veriyorsa düşüncelerimiz %60 yön veriyor. Öyle ki kafamızda yarattığımız olumsuz düşünceler akıl hastalıklarına,bedenimizde de birtakım hastalıklara ve sosyal yaşantınızda birtakım sorunlara yol açabilir.Şöyle düşünün bir sınavınız var ve o sınava çok çalıştınız ama kafanızda sürekli yok ben bu sınavı yapamayacağım diye bir düşünce var.Sınavdan çıkıyorsunuz ve diyorsunuz ki kendi kendinize bak yine doğru çıktı düşüncelerim çok kötü geçti işte.Böyle yapan insanlar kendi kötü düşüncelerinin esiri oluyorlar aslında.Veya şöyle de bir örnek verebiliriz çok çalıştığınız bir sınavdan  sırf heyecanlanıp panik olduğunuz için kötü alabiliyorsunuz.Biz insanlar her ne kadar düşüncelerimiz olmadan yapamasak da onlara esir de olmamalıyız.

Bunun bedenimiz üzerindeki etkilerinden biri de hastalık hastası insanlar.Hastalık hastası insanlar oturduğu yerden anında kalktığında oluşan göz kararmasını tansiyon değişikliğine değil beyninde bir sıkıntı olmasına bağlarlar.Hastalık hastası olan insanların hastalık oluşumları hastalıklara karşı duyduğu korkuların bedene yansımasıdır.Bu insanlar hemen her şeye panik olurlar ve yaşadığı küçük olayları çok büyük bir şeye dönüştürürler kafalarında

Kötü düşüncelerin hayatımızda kötü tarafları olduğu gibi iyi düşünceler de insanları çok iyi yerlere onların hedeflerine taşıyabilir.Çok isteyip de yapamadığımız çok az şey vardır aslında.Bir şeyi çok fazla istersek ve gerçekten içten istersek o şey bir hayalken gerçeğe dönüşür. Pinhani’nin de söylediği gibi eğer çok istersen her şey mümkün,inanmak zor değil.

Sonuç olarak düşünceler hayatımızı yönlendiriyor ve çok büyük bir rol oynuyor hayatımızda.İyi düşünürsek iyi sonuçlar kötü düşünürsek kötü sonuçlar alırız ve onları kontrol etmeyi öğrendiğimizde hayat çok güzel bir yer olur herkes için.

 

 

 

(Visited 22 times, 1 visits today)