Düşündüğünüzden Kolay

Odanızda uzandığınız bir anda gözlerinizi kapatın. Ardından ayağa kalkıp salona gitmeye çalışın. Yıllardır yaşayıp avucunuzun içi gibi bildiğiniz bir evde olsanız bile bunu yapmakta çok zorlanacaksınız çünkü bunu yaparken 5 duyunuzdan biri etkisiz hale gelmiş olacak. Hem de bu, beş duyunuzdan en çok kullandığınız ve beyninizde duyular bölümünün yüzde seksenini kaplayan görme duyusu. Ve ne yazık ki dünyada bu duyuya sahip olmayan milyonlarca insan var…

Peki onlar nasıl hayatlarını sürdürüyor, nasıl gündelik işlerini yapıyor? Neredeyse hepsi görme engelliler için üretilen çubuklar kullanarak etraflarındaki nesneleri anlamya çalışıyor. Ancak aslında bu işlemi çok daha efektif, kolay ve teknolojik açıdan avantajlı hale getiren bir alet var. Tek sorun bundan insanların haberi yok.

Bu aletin adı WeWALK. Bahsettiğim aleti duymuş olma olasılığınızın çok yüksek olduğunu düşünmüyorum çünkü ben de çok uzun süre önce olmayan bir YGA zirvesinde bu alevin varlığından haberdar olmuştum. Bu alet navigasyon içermekten tutun etrafaki cisimleri algılamaya kadar engellilere yardım eden bir süre özelliği barındırmakta. WeWALK’un bunların yanında yerli üretim olmasını da atlamamk lazım. Ancak size anlatmak istediğim şey bu aletin varlığından öte bu alevin varlığını insanlara ulaştırmak.

Böyle mükemmel bir alet varken aynı zamanda bu aletin insanlara ulaşması gerektiğini düşünüyorum ve bunun için kafamda tasarladığım ve sizin de kolaylıka yapabileceği bazı fikirleri sizinle paylaşacağım. Şu an yazdığım yazı da bu projenin bir parçası ve yazma sebebim de bunun zor olduğu ön yargısını kaldırmak. Yani bunu okurken “Ben zaten oturduğum yerden bir şey yapamam.” Düşüncesini yok edip sizin de oturduğunuz yerden yapabileceğiniz fikirleri size sunmak. Hatta şu an gidip YGA sitesine oturduğunuz yerden bağış yaparak bile buna katkı sağlayabilirsiniz.

Başka insanların bunu fark edip bağış yapmasını nasıl sağliyacağız? Bir anda bir sürü insana ulaşmamızı sağlayan bir platform olan sosyal medya sitelerini kullanabiliriz. Eminim şu anda her hangi bir sosyal medya hesabınız vardır. Orada yaptığınız her hangi bir paylaşım kısa bir sürede dünyanın her yerindeki insanlara anında ulaşabiliyor.Her hangi bir sosyal medya hesabınızdan bu ürün ile ilgili kısa bir yazı, bir hikaye, bir fotoğraf paylaşabilirsiniz. Veya sosyal medya üzerinden konuştuğunuz bir arkadaşınıza kısaca bahsetseniz bile katkı sağlamış olursunuz.

Tabii ki bu fikirlerden çok daha büyük sonuçlar verecek olan şeyler vardır. Ancak konumuz bu değil. Konumuz bizim bunları gözümüzde büyütmemiz ve küçük bir şey yapmanın hiçbir şey değiştiremieyeceğini düşünmemizden kaynaklı. Bu düşüncenin sonucunda kimse girişim yapmak istemiyor. Ancak eğer herkes küçük bir iş yaparsa o zaman büyük bir girişim yapacak gücümüz olur.

(Visited 28 times, 1 visits today)