Düşünmeden Öğrenmek Vakit Kaybıdır

Düşünmeden öğrenmek vakit kaybetmektir. Düşünmeden öğrenmek demek, yalızca ezberlemek demektir. Bize verilen bilgilerin hepsinin mantığını kavramalı, düşünmeli, sorgulamalı ve o şekilde bilgiyi hafızamıza yazmalıyız ki kalıcı olsun.

Eğitim ve öğretim hayatımız boyunca sürekli yeni şeyler öğreniriz. Her gün yeni bir bilgi, her gün yeni bir konu… Öğrendiklerimizin kalıcı olması için dikkat etmemiz gereken bir nokta vardır ki; ezberlememek. Düşünmeden, anlamadan öğrenilen her bilgi kısa bir süre sonra unutulmaktadır. Bu da bize yalnızca vakit kaybettirir. Düşünmeden öğrenmek vakit kaybetmektir sözü de bu duruma işaret eder. Örneğin derslerde öğretmenlerimizin bize öğretmeye çalıştığı bilgiler çöpe gideceği gibi, bizim de derste geçirdiğimiz vakit çöpe gidecektir.

Zamanın bu kadar kıymetli olduğu çağımızda, öğrenmek, üretmek kendimize, ailemize ve ülkemize faydalı olmak için vaktimizi hiç bir zaman boşa harcamamalıyız. Hangi aktiviteyle uğraşıyorsak uğraşalım önemli olan vaktimizi verimli kullanmaktır. Oyun oynarken keyif alarak oynamamız gerektiği gibi ders çalışırken de ezberlemeden öğrenmek, yeni şeyler öğrenmenin keyfine varmak verimli zaman geçiriyor olduğumuzu  göstermektedir. İnsanların öğrenmeleri için çözüm yolları, olayları anlamalı ve kafalarından canlandırmaları gerekir.

 

(Visited 68 times, 1 visits today)