evcil hayvanlar

DUYDUKLARIMA İNANAMADIM!

DUYDUKLARIMA İNANAMADIM
Merhaba, benim adım Ebru,16 yaşındayım ve son birkaç aydır Fen ve Teknoloji Şenliği’nde bir yarışma için hazırlanıyorum. Bu şenlikte tüm katılımcılar geleceğimizde kullanılacak kadar iyi bir mekanizma yapmak için yarışacak.En iyi projeyi yapan kişi yarışmayı kazanacak.Size nasıl bir proje yaptığımı anlatmak istiyorum.
Ben sokaktaki hayvanları önemseyerek bir proje yaptım. Elektrik ile çalışan, su geçirmez özel mama ve su kapları tasarladım. Ayrıca bir tablet gibi ekrandan azalan mama ve su durumunun sinyalini alacağım.Bunu azalan mama ve su kabındaki ağırlık sensörü ile sağlayacağım.Örneğin mama azalırsa, bana şöyle bir sinyal gelecek : ‘Sitenin içindeki mama kabındaki mama azaldı haydi hemen doldur!’.Aynısı su kabı içinde geçerli olacak. Tüm bunları tasarlarken neler yaşadım bilemezsiniz. TABLETİM SUYUN İÇİNE DÜŞTÜ O SU GEÇİRMEZ DEĞİLDİ! GÖRDÜKLERİME İNANAMAMIŞTIM! Ne yapacağım şimdi? Sadece iki haftam var ve benim bu makineyi tamir etmem çok da mümkün değil…Bunu hemen anneme ve babama söyledim.Annem ‘‘Bunu tamir etmen için çok çalışmalısın’’dedi.Zaten bende bunu düşünüyordum.
Hemen çalışmaya başladım.Bu olay biraz kafa karıştırıcıydı ama yine de sistemi çözmek için birkaç yöntem buldum.Bu yöntemi düzeltmek için birkaç güne ihtiyacım vardı.Saat gece 12’ye yaklaşıyordu.Annem ve babam uyumuştu, galiba zor bir gün geçirmişlerdi.Ama ben hala ayaktaydım. Çok uykum vardı , yine de çalışmalıydım.Saat 12.43’dü en son uyumaya karar verdim ama tüm gece düşündüm.Projemi nasıl geri yetiştirebilirdim ki?Sabah erkenden uyandım ve hemen tableti düzeltmek için çalışma masamın önüne geçtim.Gece uyumadan önce düşündüklerimi yapmaya çalıştım.Şimdiye kadar iyi gidiyordum!Annem ve babam işe gitmiştilerdi. Cumartesiydi o yüzden evde kalıp çalışmaya çalışacaktım.(Ödevlerim bitmişti, projeme çalışacak çok zamanım vardı.)Aslında bunu belki yarına bitirebilirdim…Gün bitmişti!Gece yine projem aklımdaydı.Sabah olunca biraz çalıştım ve projemi öğlen bitirebildim.Tek yapmam gereken bahçeye çıkıp projemi çalışıyor mu diye kontrol etmem lazımdı.Bahçeye çıktım ve baktım ki çalışıyordu! Annemler eve gelince hemen onlara da söyledim.Onlarda çok mutlu oldu.
Beklediğim gün gelmişti. Bugün Fen ve Teknoloji şenliği var ve şimdi oradayız .Herkes çok güzel projeler yapmış.Sahneye 2. olarak ben çıkmıştım.O yüzden herkesi izleyebildim.En son sonuçların açıklanmasına geldik…Sunucu ‘Yarışmada 1’inciliği kazanan kişi…EBRU..!’ dedi. NE!?! BEN KAZANMIŞTIM DUYDUKLARIMA İNANAMAMIŞTIM! YARIŞMAYI KAZANMIŞTIM!

(Visited 43 times, 1 visits today)