Duyguları Maddeleştirme

İnsanın davranışlarında değişikliğin, duygusal dalgalanmaların psikoloji bozukluğuyla ilgili olduğu konusunda hem fikiriz. Peki günlük hayatta yaşadığımız olayların aksine psikolojimizi etkileyen başka faktörler de var mı?

Yapılan araştırmalara göre salondaki vazodan, dolabımızdaki kıyafetlere kadar çoğu eşyanın psikolojimiz üzerinde etkisi var. Evdeyken eşyalarınıza baktığınızda onları değiştirmek, yenilerini almak istiyorsunuz. Hatta bazen evden bile sıkıldığımız olup yeni bir ev bile almak istiyoruz. Bu davranışı eşyaların eskidiği, bozulduğu ya da bir yerinde hasar olduğu için değiştime ihtiyacı duyduğumuzu düşünüyoruz. Ama aslında hep aynı şeyleri gördüğümüz için hayatımızın sıkıcı olmaya başladığını bu yüzden onları değiştirerek hayatımıza renk kattığı düşünerek böyle bir ihtiyaca gerek duyuyoruz. Aslında düşündüğünüzde çok mantıklı geliyor. Mesela eve gelen yeni mobilyalar ya da paketinden çıkardığınız kıyafet sizi gülümsetebiliyor ya da modunuzu yükseltiyor.

Psikologlar bu durumu eşyaların duyguları maddeleştirmesi olarak tanımlıyor. Bu konuda daha fazla örnek vermek istersek hayatınız boyunca hiç unutamayacağınız derecede muhteşem bir günde giydiğiniz kıyafeti sırf o günü hatırladığınız, sizi gülümsetmeye yetebildiği için atamıyorsunuz tam aksine dolabınızı her açtığınızda o kıyafeti görüp, giymek istiyorsunuz.

Dolabımızdaki bazı kıyafetleri ise direk atmak, dolabın en derinlerine saklamak ya da onlardan kurtulmak istiyoruz. Bunun nedeni o kıyafetleri gördüğümüz zaman belki yaşadığınız kötü bir olayı hatırlatıyor olmasından kaynaklanıyor. Bir daha o günü hatırlamamak, hayatımızdan silmek için etrafımızda o anı hatırlatan eşyaları da barındırmak istemiyoruz. Bir bakıma bunu yaptığımızda olay hiç yaşanmamış gibi düşünüp kendimizi rahatlatıyoruz. Ama psikologlar onları atmanın sizi zihinsel anlamda daha çok yoracağını düşünüyor. Onun yerine o kıyafetlerin bir yerini kesmek ya da bir şey takıp yeni bir kıyafete dönüştürmenin sizi rahatlatacağını söylüyorlar. Böyle olmasının sebebi de sizin yaşadığınız olaydan kaçmak yerine tam tersi üstüne gidip o sorunu düzeltmeye çalıştığınızı gösteriyor.

Bunların yanında bir şeye canınız sıkıldığında ya da üzüldüğünüzde evinizdeki eşyaların yerini değiştirmeyi de deneyebilirsiniz. Psikolojik açıdan bu da sizin zihninizi boşaltmanıza ve rahatlamanıza neden olur. Bu sayede kendinize vakit ayırıp kendi kendinize terapi yapmış oluyorsunuz.

(Visited 59 times, 1 visits today)