Düzen

Çoğumuz sınava girdiğimizde sonucu bazen iyi bir heyecanla bazen ise kötü bir bekleyişle bekleriz. Eğer doğru yaptığımızdan eminsek genellikle güzel bir sonuç bekleriz. Eğer emin değilsek kötü bir sonuç bekleyerek bakmak bile istemeyiz. Karne eline aldığın anda sınavdan beklentine göre hemen bakmazsın. Karneyi açarsın ve incelersin. İlk başta gözümüz doğru ve yanlış sayımıza gider. Doğru ve yanlış sayına bakarsın. Ya iyidir ya da kötüdür. Sonra sınav ortalamalarına bakarız çünkü ortalamalar her şeyi değiştirebilir. Eğer az yanlışın olmasına rağmen ortalamadan daha düşük bir sonuç aldıysan bu kötü bir sonuç haline geliyor. Peki sınıfın en iyilerinden biri olmak bu kadar önemli mi? Sadece okul veya sınıf ortalamasının üstünde olmak iyi mi? Veya kendin için vakit harcamak ve becerilerini geliştirmek için nasıl boş zaman bulabiliriz?

Bir çoğumuz biliyordur ki sınıfın en iyileri genelde çok çalışkandırlar. Bu kişiler o kadar düzenlidirler ki o anda yaptığı iş dışında farklı bir şey düşünmezler. Hep düşünürüz acaba bu insanlar kendilerine vakit ayırabiliyorlar mı? Ayırabiliyorsa da nasıl ayırıyorlar. Herkes kendinin ortalamanın üstünde olduğunu gördüğü için sevinirken onlar sıralamaya bakarlar. Sıralamada önceki sırasında daha üstte miyim diye bakarlar. Hep öncekinden daha iyi olmaya çalışırlar. Çünkü düzenlidirler. Onlar için her hangi bir şeye vakit ayırmak çok kolaydır çünkü onlar düzenlidirler. Düzenli olanlar zamanı fazlasıyla verimli kullanırlar.

Bunun başındaki şey düzen. Sen istediğin kadar iyi olabilirsin ama düzenli olan ve düzenine uyan bir insana karşı başarısız olabilirsin. Düzen insanlara verimi getirir ve zamanı verimli kullanmayı öğretir. Düzenli olursak her şeye vakit ayırabilir ve boş zaman bulabiliriz. Düzenden ayrı olarak yaptığın işe odaklanmak ta fazlasıyla önemlidir. Mesela ders çalışırken telefona bakmak ya da farklı bir şey ile ilgilenmek dikkatimizi dağıtır. Dikkatimizin dağılması o işten yeteri kada verim alamamamızı sağlar. Yeteri kadar verim alamazsak bütün emeklerimize rağmen başarırız olabiliriz. Yani çalışırken sadece çalışmak, spor yaparken sadece spor yapmak ve oyun oynarken bile sadece oyun oynamamız lazım. Dikkatinizi dağıtmamak en az düzenli olmak kadar önemlidir. Düzenle birlikte dikkatli olursak her şeye vakit ayırabilir ve aynı zaman da o işlerde verim sağlayabiliriz.

Açık olmak gerekirse ben düzenli bir insan değilim genellikle bir süreliğine düzenli olmak için çabalasamda sonuç olarak üşenerek bırakıyorum. Ama düzenli olmak hayatı daha verimli kullanmak olduğu için düzenli olmamız gerekiyor.

(Visited 3 times, 1 visits today)