women of different sizes and races modeling underwear vector illustration design

Düzenlemelerin Etkisi

Neredeyse hepimizin son zamanlarda sıklıkla kullandığı sosyal medya mecralarında birçok kişi photoshop uygulamalarının popülerleşmesi ile bu uygulamaları kullanarak toplumun oluşturduğu bazı güzellik algılarına uymak için veya kendilerini daha iyi hissetmek gibi benzer bazı nedenler dolayısıyla kendi vücut, yüzlerinde bazı değişiklikler yapmaktadır. Peki sizce bu “photoshop” adı altında yapılan bazı fotoğraf düzenlemeleri diğer insanları kendilerinin dış görünüşleri hakkında olumsuz düşüncelere kapılmalarını sağlıyor mudur?

Benim fikrimce bu bazı düzenlemeler ister istemez insanları güzellik algılarına sokmaya çalışmakta ve kendilerine az da olsa kötü hissetmelerini sağlamaktadır fakat aynı zamanda kesinlikle bu düzenlemeler herkesi kötü hissettirmemekle insanları kendileri hakkında değişimler yapmaya teşvik edip, onlara motivasyon kaynağı sağlayıp, insanlar üzerinde olumlu etkiler de kesinlikle yaratmaktadır. Ki bu verdiğim örneğin birçok yaşayan örneği de bulunmaktadır bunlardan bazıları ise günümüzün sosyal medya ünlüleridir. Devam edecek olursam aynı zamanda bu düzenlemeler yapan insanların özgüvenini arttırıp, istedikleri gibi görünmek için teşvik etmektedir böylece çoğu insan kendi sağlığına daha dikkat etmeye bile başlamıştır. Olaya böyle bakınca gördüğünüz üzere bu düzenlemelerin birçok faydası da olabileceğin çıkarabiliriz.

Aynı zamanda sadece photoshop yapmanın kendisine dahi baksak yapılan veya yaptırılan bu photoshoplar artık günümüzde bunu yapmayı gerçekten iyi bilen kişiler için gelir kaynağı sağlayan bir meslek haline geldiğinden dolayı insanların kendilerini daha iyi hissetmek veya göstermek için yaptığı bazı masum hileler diğer insanları da iyi bir şekilde etkilemiştir. Tabii böyle bir şeyi yapan insanların olması biraz daha insanları bu tür şeyler yapmaya tetiklese de yine de yaptırmak isteyen ama yapmayı bilmeyen insanlar için bazı olanaklar sağlamamış da değildir. Yine de benim fikrimce insanlar bu photoshopları yapınca kendini daha iyi hissedecekse ve gerçek olmasa bile özgüveninin artmasına yarayacak ise kimseyi aşırı derecede kıracak bir durum olmayacağını sonuçta gerçekten böyle gözüken insanlar olup üzülseler de photoshopa bu durumu bağlamanın gereksiz bir durum olduğu görüşündeyim.

Sonuç olarak bakıldığında sosyal medya üzerinde yapılan photoshopların diğer insanlar üzerinde az da olsa belki bir özgüven düşüşü oluşturabileceğini fakat buna benzeyen özgüven eksikliklerinin aynı zamanda gerçek hayatta da yaşanılabileceğini de göz önünde bulundurursak bunu photoshopa bağlamanın çok doğru olmadığını fark edebiliriz. Aynı zamanda bazen sosyal medyada shop ile öyle görünen insanların bile bazı kişiler tarafından idolize edilmesiyle bu kişilerin gerçekten motivasyonlarının artmasına ve de sağlıklarını iyileştirmelerinin yanında photoshop yapmanın da bir meslek haline gelmesiyle insanlara gelir kaynağı sağlamasının güzel bir şey olduğu kanısındayım.

(Visited 43 times, 1 visits today)