E-KİTAPLARA ULAŞMAK

                                                E-KİTAPLARA ULAŞMAK

 

Öncelikle e-kitap, fiziki olarak basılmayan ve elektronik ortamda ulaşılabilen bir dijital belgedir. Gün geçtikçe sayısı artan e-kitaplar, yakın gelecekte hayatımızın bir parçası olacak gibi görünmektedir.

E-kitaplar internet ortamında herkesin erişimine açık olmalıdır. Öncelikle dünyamızı saran Kovid-19 salgın hastalığından dolayı e-kitapları okumak virüsün bulaşmasını önlediği için sağlık bakımından daha güvenlidir. O yüzden fiziki olarak kitap almamak gerekir. İkinci olarak, her istediğimizi kitabı okuyabilmek için de e-kitaplar ücretsiz olmalıdır. Üçüncü ve son olarak, baskı maliyeti olmadığı için de e-kitaplar ücretsiz olmalıdır.

E-kitapların ücretsiz olması konusunda en büyük engel e-kitap yazarlarının telif haklarının nasıl korunacağıdır. Düşünce dünyamızın ışığı olan kitapların yazarlarını koruyamazsak ya da onların hak ettiği telif haklarını ödeyemezsek, haksızlık olur. Bu nedenle, e-kitapların ücretleri, sosyal devlet ilkesi gereği  devlet tarafından ya da sponsorlar tarafından ödenmelidir.

Sonuç olarak, yazarların telif haklarını korumak koşuluyla e-kitapların erişimi ücretsiz olmalıdır. Hem salgına karşı hem de toplumun bilgi ve düşünce bakımından gelişmesi için böyle bir çözümün faydalı olacağını düşünüyorum.

EGE SALDIRIM

7/B-181

(Visited 13 times, 1 visits today)