E-Spor

  Teknolojinin gelişmesiyle çevrimiçi pek çok oyun hayatımıza girdi. Dünya çapında çevrimiçi oyun turnuvaları düzenlenmekte ve bu turnuvalar e-spor kapsamında değerlendirilmektedir. Bu oyunun amacı ve içerikleri nelerdir?

E-Sporun amacı modern oyuncuların yarıştırıldığı bir turnuva gerçekleştirmektir. Bu turnuvalarda farklı farklı oyunlar düzenlenir. Bence bu tür oyunlar yararlı değildir. Çünkü bu kolay yoldan para kazanmanın bir yöntemidir. E-spor gözlerimize zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Böylesine zararlı oyunların yerine açık hava sporları düzenlenmesi sağlığımız için daha iyi olur. Açık hava oyunları yakan top, mendil kapmaca, cirit, uzun atlama, tenis gibi sporlar olabilir.

E-Spor oynayanların sinir sistemi de zarar görebilir ve onları huysuz yapabilir. Örneğin, fazla e-spor yapan bir kişiyi rahatsız eden biri olursa, ona ölçüsüz tepki gösterebilir ve çok kızabilir. İçerik açısından da e-spor zararlıdır. Kulaklıkla ve yüksek sesle e-spor yapan bir insanın duyma yetisi zayıflayabilir. E-sporun bir oyununda kaslarımız güçlenir. Bu oyunu oynayanlar evlerine bir bisiklet alır ve onları televizyona bağlar, bisikleti sürdükçe ilerlerler ve en hızlı olan kazanır. Ama gözler televizyona bakmaktan ağır zarar görebilirler. E-sporda bazı kişiler haksızlığa da uğrayabilirler. Çünkü hile yapan kişiler de olabilir. Bu hileyi yapan kişiler duvarın arkasından rakiplerini görebilir ve hile dosyaları aracılığıyla ışınlanabilirler. Bisiklet sürme e-sporu yapılırken de bu hileye başvurabilirler.

Sonuç olarak, e-spor sağlığımıza ve toplum sağlığına zarar verebilir. Telefondan oyun oynamak istiyorsanız ailenizden izin alabilirsiniz. İzin vermezlerse de benim gibi kitap okuyup, dışarıda kar topu oynayabilirsiniz.

 

 

(Visited 18 times, 1 visits today)