Ebeveynlere Eğitim

Çocuk sahibi olmak isteyen ailelere çocuklarını iyi yetiştirebilmeleri için eğitim verilmeli mi?

 

Herkesin bildiği üzere çocuk sahibi olmak kolay bir iş değildir. Hisleri ve görüşleri olan bir canlı yetiştiriyorsunuz sonuçta. Peki ailelerin bu konuyla ilgili eğitime ihtiyaçları var mı?

 

Tabii ki. Benim görüşümce her ebeveynin çocukları doğmadan önce ya da çocuk bebekken çocuğu nasıl yetiştirmeleri gerektiği üzerine bir eğitim almalılar. Nasıl bir eğitim peki? Çoğu anne-baba çocukları üzerine eğitim alırken alırken sadece yüzeysel şeyler hakkında öğreniyorlar. Çocuğun ne zaman acıktığını anlamak ya da neden ağladığını öğenmek gibi. Bence, bu eğitim daha az önemli bile değil, önemsizdir. Ağlamak her çocuğun yaptığı bir şeydir sonuçta. Asıl eğitim çocuğun akıl salığıyla ilgili verilmelidir. Çocuk nasıl bir ortamda büyüyor?  Neler öğretiliyor? Önemli olan şeyler bunlardır çünkü küçüklükten itibaren çocuğa ne öğretilirse çocuk ona dönüşür.

 

Özellikle Tükiye’de çoğu aile kalıplaşmış düşüncelere göre çocuklarını eğitir. Matematik yapamazsan işsiz kalırsın, kadınlar açık giyinmemelidir, erkekler kendini kontrol edemez gibi düşünceler. Bu düşünceler çocuklara büyük ölçüde zarar vermenin yanı sıra tüm topluluğa zarar verir. Bir erkek çocuğunu erkeklerin üstün cins olduğunu düşündürterek büyütmek sadece çocuğa zarar vermez, kadınlara, o erkeklerin çocuklarına da zarar verir. Bir çocuğu matematik yapmaya zorlayarak büyütmek, kendi isteklerini yok saymak o çocuğun gelecekte özgüvensiz ve mutsuz olmasına yol açar. Herhangi bir çocuğu, dininiz ne olursa olsun, belirli insanlara nefret etmeyi öğretmek toplumu mefret dolu bir ortama getirir.

 

Sadece görüşleri öğretmek de yeterli değildir, çocukların kendi görüşlerine sahip olmalarına izin verilmelidir. Yanlış görüşler düzeltilebilir ama her şey kafasına sokulmuş bir çocuğun görüşlerini değiştirmek çok daha zordur.

 

Bunlarrın yanı sıra, çocuklarda kronik depresyon ya da otizm tarzı akli hastalıklar da olabilir. Bu durumda ne yapılmalı? Böyle durumlar sık görülmediği ya da fark edilmediği için unları genel kültür olarak bilemeyiz. Bu nedenle ebeveynlere eğitim kesinlikle verilmelidir.

 

Ya eğitim alınırsa, ama ebeveynler eski kalıplaşmış görüşlerini değiştirmezlerse?  İşte bence tam bu olasılık yüzünden ebeveynler eğitim almakla kalmayıp bir testten de geçmelilerdir. Anne ya da baba olmaya hazır olup olmadıklarını kontrol eden bir sınav. Ne de olsa biri doğru şeyleri onlara öğretmiş olsa bile öğrenmemekte ısrarcı olabilirler. Eğer bu sınavı geçemezlerse de ebeveyn olmalarına izin verilmemelidir.

 

Düşüncelerin hepsini toplamak gerekirse, evet, bir eğitim zorunlu olmalıdır. Eğitimin yanı sıra test de yapılmalıdır. Bence bu sayede çocuklar büyüdüklerinde toplumda daha az sorunlar çıkar ve kişinin kendi gelişimine de destek olur.

(Visited 16 times, 1 visits today)