Ebeveynliğe Hazır mısın?

 

Çocuklar daha çok küçük yaşlardan itibaren ebeveynlerinin en ufak hareketini bile kopyalamaya başlar. Bu da ebeveynleri çocukların hayatındaki ilk ve en önemli öğretmenleri yapar. Ebeveynlerin çocuklarının zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerinde büyük rolleri vardır. Ailelerinde yaşadıkları ortamda öğrendikleri ve yüzleştikleri her şey onların hayatlarının kalanında nasıl bir insan olacaklarını belirler.

Aslında kimileri der ki aileler çocukları büyütürken onlarla birlikte öğrenir. Ancak  bu söze tamamen katılmak mümkün değil, bunun nedeni ise  aileler çocuk sahibi olmadan önce kesinlikle bir takım bilgilere sahip olmalıdırlar, onları bazı durumlara karşı nasıl koruyacaklarını, acil durumlarda nasıl davranıcaklarını bilmelidirler. Eğer bu gibi durumları daha önceden deneyimlemedilerse acil durumlarda panik yapıp çocuklarına zararları dokunabilir. Demek istediğim bu bilgiler ailenin çocuk sahibi olmadan önce edinmesi gereken ve asla ilk defa o durumda öğrenilmemesi gereken bilgilerdir.

Bir çocuğun fiziksel sağlığı kadar ruhsal ve zihinsel sağlığı da önemlidir. Çocuklar için hayatlarında en önemli şeylerden biri onların destekleyici ve sevecen bir yuvada büyümesidir. Her ne kadar bütün aileler çocuklarının iyiliğini düşünüyor olsa da çocukları büyüdükçe hala onlar yerine karar alarak ve aslında olmak istedikleri kişiye, yapmak istedikleri mesleğe saygı göstermeden onlara istemsizce baskı uygulayan aileler bulunmaktadır. Aileleri yüzünden depresyona girmiş ve evden olabildiğince çabuk uzaklaşmak için çabalayan çocuklar bile vardır. Bir çocuk asla böyle hissetmemeli, ailesinin ona değer vermediğini, onu sevmediğini düşünmemeli. Bunun için de aileler bu konularda bilgilendirilmelidir. Bazı ebeveynler eskiden kendi ailelerinden de böyle bir yaklaşım gördüğü ve doğru olanın bu olduğunu düşündüğü için onlara asıl doğru yol öğretilmeli. Bu nedenle bir çocuğun bakımı söz konusu olduğunda sadece fiziksel durumlarını kapsayan bir eğitim vermemeliyiz.

Doğum öncesi eğitimde odak noktası bazen de sadece doğacak çocuklar değildir. Çocuk beklemek her zaman tamamen mutlu bir süreç olmaz. Ebeveynlerin çoğunda bebekleri doğmaya yakınken küçük çaplı panik ataklar olması, onlara asla yeterli olamayacaklarını, iyi bakamayacaklarını düşünüp gereksiz bir korkuya kapılmaları görülebilir. İşte bu zamanlarda da yanlarında bir rehber olması onları her yönden bilgilendirmesi, çocuklarına iyi bir yuva sunmaları için ellerinden gelen her şeyi yapması ve her zaman onların yanında bulunup onları rahatlatması çok önemlidir.

Çocuklar bizim bu dünyadaki en değerli varlıklarımız ve bir toplumu oluşturan temel yapı taşlarıdır. Bir ebeveynin tek isteği onlara güzel bir yuva sunmak ve onları en iyi şekilde yetiştirmektir. Bu nedenle bütün ebeveynler doğum öncesi bu tarz eğitimlere çocuğun sağlığı da dahil her konuda iyi yetişebilmesi için katılmalı ve çocuklarını bilinçli bir şekilde yetiştirmeleri için bilgilendirilmelidirler. Toplumun temelinin sağlam olabilmesi için ise devletin bu eğitimleri zorunlu kılıp herkes için kolay ve ücretsiz bir şekilde ulaşılabilir olmasını sağlaması gerekmektedir.

 

(Visited 19 times, 1 visits today)