Edebiyat Köşesi

Kitap seçemeyenlere bu ayın tavsiyeleri benden. Okurken sıkılmayacağınızı düşündüğüm ve benim favorilerimden olan bazı kitaplar:

Rick Yancey tarafından yazılan bu kitap insanların “DİĞERLERİ” dedikleri uzaylıların, dünyayı ele geçirmesi üzerine yazılan bir bilim kurgu kitabıdır. Uzaylıların gelmesinin ilk belirtisi dünyadaki elektrik kesintisidir. Hiçbir teknolojik aletin çalışmadığı bu kademeye 1.Dalga deniyor. 2.Dalgada depremler başlıyor ve tsunami yaşanıyor. 3.Dalgada kuşlar tarafından salgın yayılıyor. 4.Dalga uzaylıların insan şeklini alması ile kimseye güvenilmiyor. 5.Dalgada artık kimse ne olacağını bilmiyor. Kitapta ana karakterimiz Cassie, kardeşini uzaylıların elinden almak için uğraşmaktadır.

Çoğu kişinin ilgisini çeken bu kitap August Pullman’ın ya da Auggie’nin zorlu hayatını anlatıyor. Çünkü Auggie diğer sıradan çocuklar gibi değil. O doğuştan yüz deformasyonuyla doğmuş ve küçükken bir sürü ameliyat geçirmiş bir çocuktur. 5.sınıfa kadar evde eğitim alan Auggie’nin ailesi onu artık normal bir okula göndermeye karar vermişlerdir. Auggie okulda dışlanmalara maruz kalsa bile çok güzel arkadaşlıklar edinmiştir. Okuyanın asla pişman olmayacağı bu kitabı ŞİDDETLE tavsiye ediyorum

Hitler Oyuncağımı Çaldı Almanya’da ailesiyle beraber yaşayan 9 yaşındaki Anna’nın hayatını anlatıyor.” Anna, Berlin’in dört bir yanında Adolf Hitler’in afişlerinin asıldığını fark edemeyecek kadar kendi yaşamıyla, okulu, arkadaşları ve ödevleriyle meşguldür ve Yahudi olduğu üzerine daha önce hiç düşünmemiştir.” Anna’nın babası ortadan kaybolur ve pasaportuna el konulduğu öğrenilir. Bunun üzerine Anna ve ailesi de Almanya’dan ayrılır.  Anna pembe tavşanını evde bırakmak zorunda kalıyor. Ancak evlerine baskın yapılması sonucunda pembe tavşanı da alınıyor. Bu kitabın gerçek bir hikayeye dayandığını da söylemeliyim.

(Visited 113 times, 1 visits today)