Ege’nin Maceraları

EN BÜYÜK TÜRKİYE BAŞKA BÜYÜK YOK

Türkiye dünyanın en güçlü ve en zengin Ülkesidir. Sadece ekonomik olarak değil, teknolojik bakımdan da çok ileridir. Bu nedenle, dünyanın pek çok ülkesi Türkiye’yi yakından takip etmektedir. Ege de bu Ülke’nin 120 milyon vatandaşından biri olarak, liseyi bitirmiştir. Dünyayı şöyle bir dolaşmak ister.

Türkiye’nin para birimi çok değerli olduğu için Ege, babasının verdiği harçlıkla dünyayı dolaşmaya karar verir. Önce, vizesiz olarak İngiltere’ye gitti. İngiltere’de bir otel’e yerleşti. Otel’de çok güzel Türkçe bilen personel vardı. Ege, İngiltere’de İngilizlere Türkçe dersi veren çok sayıda dil kursu olduğunu fark etti. Biraz para kazanmak için iş başvurusunda bulundu. Ege anadilde Türkçe bilen bir kişi olduğu için hemen işe alındı. Haftada 3 gün, 4 saat derse giren Ege, tüm masraflarını karşılayacak kadar para kazanmaya başladı. Boş kalan zamanlarında da arkadaşlarıyla geziyordu. Ege Türkçe bildiği için Türkçe öğrenmek isteyen çok sayıda İngiliz genç, Ege ile arkadaş olmak istiyordu. Onu evlerini davet ediyorlardı. Cadılar bile Ege’den Türkçe dersi öğrenmek istiyorlardı. Ege ile hep Türkçe konuşmak istiyorlardı. Ege 6 ay İngiltere’de kaldıktan sonra canı sıkıldığı için Almanya’ya gitmeye karar verdi. Orada da Türkçe dersler verdi.

Ege yurt dışında hiç zorlanmadı. Tabelaların çoğunda Türkçe yazılar vardı. Ayrıca dünyanın her yerinde Türk lirası geçiyordu. Türkçe bildiği için para kazanması da hiç sorun olmadı. Bir yıl bu şekilde dünyayı dolaştıktan sonra çok sevdiği vatanını özledi. Türkiye’ye döndü.

Ege SALDIRIM / 5-B

 

 

 

 

 

(Visited 87 times, 1 visits today)