EĞİTİM ŞART MI?

EĞİTİM ŞART MI?

anne baba eğitimi

Çocuk sahibi olunmasının nedenleri arasında; anne ve baba yaşlandığında çocukların desteğini almaları, çocuk sevgisi, neslini sürdürme ve yaşatma isteği sayılabilir. Bunun yanında çocukların kendilerini iyi yetiştirmeleri ve büyüdüklerinde kendi paralarıyla geçinmeleri ve hayatlarını kazanmaları da önemlidir. İyi bir vatandaş, iyi bir eş, iyi bir baba veya anne, sonuçta iyi bir insan olmaları arzu edilir.

Çocukları küçük yaşta eğitmezsek yetişkin olduklarında bu eğitimi vermek gerekir. Örneğin, eşi ile kavga ederek onu öldürmek, bebeğini veya bebeğinin cinsiyetini beğenmeyip onu çöpe atmak, hayvanları gereksiz yere öldürmek gibi birçok yetişkin davranışının önlenmesi için de eğitim gerekiyor. O halde, iyi bir yetişkin insan yetiştirmek için anne ve babaların bilinçli olması gerekiyor. Bunu sağlamanın en önemli yolu, onların çocuk yetiştirmek konusunda eğitim almasıdır. Çocuklara çalışmayı ve disiplini öğretmek de çok önemlidir. Aksi halde, çocuklar büyüdüklerinde de tembel olurlar ve çalışma alışkanlığını kazanamazlar. Çöpten beslenmek zorunda kalabilirler veya dilenci olabilirler. Bazıları da hayatını kazanmak için hırsızlık yapabilirler. Bu da onların gelecekte hayat standartlarının düşmesine, ekonomik olarak zorlanmalarına ve en kötüsü hayatlarının kararmasına neden olabilir.

Anne ve  babanın çocukların yetişmesi için onları okula göndermesi, uygun bir çalışma ortamının sağlanması, ihtiyaçlarının karşılanması gibi sorumlulukları da vardır. Bu sorumlulukları yerine getirebilmeleri için de anne ve babanın iyi bir eğitim alması ve hayatlarını kazanabilecek durumda olmaları şarttır. Özellikle bebeklerin bakımı, çocukların psikolojik gelişimleri ve kişilikli bireyler olarak yetişmeleri için de anne ve babanın çocuklarına nasıl davranması gerektiğini bilmeleri gerekir.

İyi bir insan yetiştirilememesi, onları aylak yapar. Hayatlarında sevdikleri mesleği de yapamazlar. Üniversite sınavlarında yeterli puan alamazlar ve istedikleri bölümleri kazanamazlar. Bu da onları mutsuz yapar. İşte bütün bu olumsuzlukların önlenmesinin en önemli yöntemi, anne ve babaların çocuk yetiştirme konusunda eğitim almalarıdır.

 

Ege SALDIRIM

7-B

(Visited 15 times, 1 visits today)