Eğitimde Seçim

Her insanın farklı ilgi alanları ve hobileri vardır. Asıl insanları birbirinden ayıran şey de budur zaten. Hepsinin farklı özellikleri ve öne çıkan kişiliklerinin olması. Fakat kendimizi keşfetmemiz için de eğitim tartışılmaz şarttır. Eğitimin önemli olmasıyla birlikte öğreneceklerimizi doğru bir şekilde seçmek de mühim oluyor. Eğitimde seçeneklerimizin olması bence önemli.

Eğitim hayatımızda küçüklüğümüzden beri seçmemiz gereken şeyler oluyor. Ortaokulda yeteneklerimize ve isteklerimize uyan bir lise için ayrıntılı bir şekilde düşünerek kararlar alıyoruz. O liseye gidip gerekli eğitimimizi aldıktan sonra ise aynı şekilde isteklerimize uygun olan bir üniversite seçip oraya gidiyoruz. Bence üniversite çağında iken yaptığımız seçimler hepsinden değerli oluyor çünkü üniversiteyi bitirdikten sonra, eğer doktora gibi bir şey yapılmayacaksa, insanlar genellikle kendilerine bir iş edinip çalışmaya başlıyorlar. Üniversiteye gidecek olduğumuz sırada hangi dersi ya da dersleri istediğimizi belirlemek bizim için önemli olacaktır. İşte bu noktada göz önünde bulundurduğumuz seçenekleri hayatımız için olan en büyük kararların giriş kapıları gibi düşünebiliriz. Her bir kapının arkasında diğerlerinden tamamen farklı hayatlar var.

Kendi kararıma göre üniversite öğrencilerinin birden fazla dalda çalışmaları daha iyidir. Bu düşünceyi desteklemem gerekirse farklı şeyleri aynı anda öğrenmekle ilgili fikirlerimi biraz anlatmam gerekir. Herkesin bildiği gibi hayat çok kısa ve zamanımızı olabildiğince verimli kullanmalıyız. Bence insanlar hayatlarının her saniyesini daha fazla bilgi edinmeye ve bilmedikleri şeyleri öğrenmeye adamalıdır. Vaktimiz varken öğrenebildiğimiz kadarını öğrenip sonrasında da artık yeni bilgileri beynimize sokamaz hale geldiğimizde de bildiklerimizin hepsini ilgisi olanlara öğretmemiz gerekir. Demem o ki öğrenciler birden fazla dalda uğraşmalıdır ve öğrenebildikleri kadar bilgiyi sonuna kadar öğrenmelidirler. Evet, bu öğrenme süreci çok yorucu olabilir fakat yine de kısa bir süreliğine dişlerini sıkıp ellerinden gelen her şeyi yapmalıyız.

Eğitim bizim için hep hayatın en önemli parçası olmalıdır ve yeni şeyleri öğrenmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Çok çalıştıktan sonra, doğal olarak, yorulduğumuzda vazgeçmeyi asla aklımızın ucundan bile geçirmemeli ve emeklerimizin en sonda bize verecekleri bilgeliği ve gururu düşünüp hayallerimizin peşinden koşmaya devam etmeliyiz.

(Visited 23 times, 1 visits today)