Eğitimin Faydaları

Eğitim, bir öğrenme işidir. Doğumdan itibaren başlar. Doğru düşünmeyi ve düşündüklerini doğru şekilde hayata geçirmeye yardımcı olur. Eğitimin yaşı yoktur. İnsan, yaşamında önüne çıkan engelleri nasıl aşacağını eğitim sayesinde öğrenmektedir. Toplum içerisinde belli başlı kurallar vardır. Eğitim ile birlikte toplum içerisinde nasıl davranılması gerektiği de öğrenilir. Eğitimli olmayan kişiler, toplum içerisinde ne yapacaklarını bilemezler.

Eğitimin en önemli amacı, insanların başarılı, zeki ve ahlaklı bireyler olmasını sağlamaktır. Eğitim, doğduğumuz andan itibaren başlar, ölene kadar devam eder. Birey, doğduğu andan itibaren yeni bilgiler ile karşılaşır. Eğitim sayesinde birey, bu yeni bilgileri nasıl kullanması gerektiğini öğrenir, önündeki engelleri aşar.

Eğitim, toplumların gelişmesi için gereklidir. Eğitimli bireylerden oluşan toplumlar ilerler, gelişir. Gelişen toplumlar, teknolojide, sanayide, bilimde ve her türlü yeni bilgi de hep ileride olurlar. İlerleyen toplumlar, diğer toplumlara her zaman örnek ve lider olmuştur. En iyi toplum eğitime değer veren, geliştiren toplumdur.

“Eğitim, insanın güç sandığı, ancak kolay alt edilebilen engelleri nasıl aşacağını öğretme sanatıdır.”

Wolfgang Von GOETHE

 

(Visited 4.744 times, 1 visits today)