Eğitimin Yaşı Yoktur

Öncellikle, ben eğitimin kesinlike zorunlu olması gerektiğini düşünmüyorum.Çünkü hiç bir öğrenci zorla eğitilemez ve öğretilemez.

Eğitim  bence zorunlu olcaksa bile maksimum 8. sınıfa kadar zorunlu olması gerektiğini düşünüyorum ve 8. sınıfa kadar olan kısımda çocukları sınava değil de daha çok insan yetiştirmek olduğunu düşünüyorum çünkü zorunlu temel eğitimin öncelikli amacı, iyi yarış atları yetiştirmek değil, önce insan yetiştirmektir. Mesela 4. sınıfa kadar genel olarak terbiye ve görgü kuralları öğretilebilir ve tabii ki de basit matematik de tüm öğrencilerin bilmesi gereken şeyler arasında 4. sınıftan sonra ise daha çok akademik olarak bilgi verilebilir öğrencilere ve 8’den sonra öğrenciler istiyorlarsa bırakabilmelilerdir okulu çünkü bir öğrenci hiç bir şekilde zorla öğretilemez ve  üniversiteye hazırlanamaz ama velilerin düşüncesi de önceliktir bu karar da çünkü öğrenciler daha küçük oldukları için tabiikide gitmek istemezler okula. Bu yüzden ebeveynlerin düşüncesi kabul olur liseye geçişte.

Bu aynı şey ebeveynler için de geçerlidir; ebeveynlere de aynı zaman da çocuk sahibi olmak hakkında gerekli bilgi verilmelidir ki ülkelerde başıboş gezen insan sayısı azalsın ve daha bilinçli insanlar olsun ülkemizde. Daha bilinçli insanlar daha iyi bir çevre ve daha bir dünya demektir

Peki ya hiç eğitim olmasaydı? Hiç kendinize bu soruyu sordunuz mu insanlar nasıl olurdu nasıl para kazanırdık?Çünkü  Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder” bunlar yıllar önce başkomutanımız tarafından söylenen bir sözdür bu komple tüm olayı özetlemektedir.

Diğer bir konu da ülkemiz bilinçli bir toplumdan nasıl etkilenir de? Herkes sorar kendine ülkeyi geliştirmek için neler yapabiliriz diye cevap çok basittir aslında ,okumak ve bilinçli olmaz, ülkemizin geleceği için tek yapmanız gereken okumak ve bilinçli olmaktır bilinçli insanlar tüm temel şeylerin farkında olan ve doğruyu savunan insanlardır basit bir örnekten gidelim mesela Atatürkün balkonunu bir ağaç kapatmaktadır ve bu ağaç yakında pencereleri felan kıracaktır bilinçsiz bir insan kesin ağaçları gitsin derdi ama bilinçli bir insan tıpki atamızın da yaptığı gibi ağaç yerine biraz daha para verip evi şekillendirdi böylelikle doğamıza küçük de olsa bir zarar gelmemiş oldu ve böyle doğa sever çözümleri herkes uygularsa doğamıza büyük bir katkıda bulunmuş oluruz ve ülkemiz git gite doğa yönünde iyi bir şekilde ilerler ve bunu her dalda yaparsak ülkemiz her yönde iyileşir bu da ülkeme nasıl yardımcı olurum sorusunun cevabı illaki bir bilim adamı olmanıza gerek yok.

(Visited 15 times, 1 visits today)