Eğitimsiz Öğretim Olabilir mi ?

Okullarda eğitim-öğretimin hep ön planda olduğu söylenir. Ülkemizdeki çoğu insan, eğitim ve öğretim arasındaki farkı bilmiyor, eğitim ve öğretimin aynı şey olduklarını düşünüyor. Fakat eğitim ve öğretim kesinlikle birbirinden farklıdır. Bu ikilinin karıştırılması beni gerçekten çok rahatsız ediyor. Düşünsenize ülkenizde ön planda olması gereken şeyleri insanlar ayırt edemiyor. Bu durum sadece benim için değil bu ayrımı bilen herkes için çok üzücü olmalı. Eğer bu yazdıklarımı dikkatlice okuyorsanız, eğitim ve öğretim arasındaki farkı anlayacağınızı garanti ediyorum.

Öncelikle sizlere öğretimi açıklayacağım. Öğretim çoğu zaman anaokullarında veya ilkokullarda verilmeye başlanan, Milli Eğitim Bakanlığının verdiği müfredata uygun olarak işlenen derslerde öğrendiklerimizdir.

Eğitim ise yalnızca okullarda değil, çocukların evde annelerinden, babalarından, kardeşlerinden ve sosyal çevrelerinden öğrendikleridir. Kısacası eğitimde yer veya zaman sınırlaması yoktur.  Kimi zaman sadece öğrendikleri değil onlardan nasıl etkilendikleridir. Bir çocuğun hem fiziksel hem de ruhsal gelişiminde hem ailesinin hem okulunun hem de sosyal çevresinin etkisi çok büyüktür. Eğitim sadece müfredat veya ders bazında değildir. Daha çok çocuğun karakteristik özellikleri üzerinde etkilidir. Örneğin insanlarla konuşurken nelere dikkat ettiği, konuşma biçimi bize o çocuğun eğitim seviyesi hakkında ipucu verir. Tabii ki sadece konuşma biçimine göre birilerini yargılayamaz veya tanıyamazsınız, bu sadece bir örnek hatta daha çok ön söz gibi. Çocukları veya yetişkinleri bir kitap gibi görecek olursak, konuşma biçimleri sadece ön sözdür. Ön sözü okuyarak yazarın üslubunu anlayabilir, kitap hakkında tahminlerde bulunabilirsiniz fakat kitabı okumadan içinde ne olduğundan emin olamazsınız.

  Okullardaki eğitim bizleri hayata iyi hazırlıyor mu sorusunun cevabına gelecek olursak; bu sorunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte herkese göre veya okuldan okula cevap değişebilir. Ben kendi düşüncelerimi belirtecek olursam, çoğu okulda eğitimin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Hatta Türkiye geneli olarak düşünecek olursam Türk Eğitim Sistemini de yeterli bulmuyorum. Çünkü çocukları, gençleri hayata değil sınavlara hazırladığını düşünüyorum. Şunu bir açıklığa kavuşturalım; öğretim tabii ki çok önemli fakat eğitim olmadan öğretimin olması hiç mantıklı değil. Derslerdeki başarısı çok yüksek olan biri, eğer kültürlü, bilinçli ve iyi bir insan olarak eğitim almadıysa o kişinin mutlu bir hayat sürebileceğini düşünmüyorum. Bence eğitim olmadan öğretimin olduğu bir toplumda insanlar robotlaşmaya, cahilleşmeye ve düşüncesizleşmeye başlar. Bu yazdıklarımın hepsi benim düşüncelerim ama tabii ki katılıp katılmamak size kalmış. Bu son sözcüklerle yazımı bitirirken umuyorum ki bu yazı amacına ulaşır ve insanlarda farkındalık yaratır.

(Visited 437 times, 1 visits today)