Eğlenceli Geçirilen Vaktin Size Geri Dönüşü

Her yerde tanıdığımız insanlarla karşılaşabiliriz. Sevdiklerimizle bir şeyler yapmak için fırsatlar ararız birlikteyken de çok güzel ve eğlenceli vakit geçiririz. Buraya kadar olan kısım gayet doğru peki tanıdığımız kişilerle yani ailemizden biriyle ya da yakın bir arkadaşımızlayken akademik olarak veya işimizde verimli ve başarılı olabilir miyiz?

Sevdiklerimizle vakit geçirmek tabii ki güzel fakat onlarlayken düşünce yapımız da değişir. Mesela çok sevdiğin bir arkadaşınlayken resmen her gereksiz detaya bile deli gibi gülersiniz. Örneğin ben ve kuzenim küçüklüğümüzden beri çok yakın arkadaşız farklı şehirlerde oturuyor olmamıza ve çok sık buluşamıyor olmamıza rağmen yazın babalarımız kardeş olduğu için bazen o bize geliyor ya da ben onlara gidiyorum. Birbirimizin en yakın arkadaşıyız ve yılda bir görüşmek bize yetmese de yaklaşık bir ay birlikte oluyoruz ve resmen ailelerimiz farklı insanlara dönüştüğümüzü ve daha yaramaz olduğumuzu söylüyorlar ve ben de bunu fark ediyorum fakat değiştiremiyorum çünkü elimde değil. Bu bir örnek yani işinize odaklanamayabilirsiniz. Ya da bazen tanıdığınız insanların yanında yeterince açık olmayabilirsiniz. Böyle söyleyince garip geliyor ama şöyle düşünün arkadaşınızla birliktesiniz ve biri sizinle konuşurken, tanımanıza rağmen çok samimi olmadığınız biri,  daha kapalı olursunuz. Bu her zaman böyle olmuyor ama bazen olmasına rağmen fark edemeyebilirsiniz.  Ve bu aslında tamamen kötü bir şey denemez. Ama genel yargı arkadaşınızın ya da aile üyelerinizle birlikte olmak ne kadar güzel olsa da bazen tam kapasitede çalışamayabilirsiniz yanınızda dondurma ile çalışmaya çalışmak gibi.

Ama bu aslında o kadar da kötü değil. Çalışırken sıkılmazsınız ve ya çalışmanız bittikten sonra hemen çok yakınınızdaki dondurmaya kavuşabilirsiniz. Daha açık fikirli olabilirsiniz çünkü sizin kafanızı dağıtan ve rahatlatan biri var yani gerçekten verim alabilirsiniz birlikte çalışmaktan.  Fakat grup çalışmasını seviyor olmalısınız. Mesela aynı okula gitmekle aynı projede çalışmak tamamen farklı olsa da siz eğer aynı yerde iseniz iletişim halinde olacaksınız. O yüzden ne kadar arkadaşınızı seviyor olmanız hiçbir şeyi değiştirmeyecektir yani aslında kişiye bağlı olarak oldukça değişen bir yargı.

Uzun lafın kısası arkadaşlarla olmak harika bir şey olsa da konu işinize ve ya kariyerinize geldiğinde nasıl biri olduğunuza göre alacağınız verim ve mutluluk hissi değişebilir bazıları tam ekin alabilirken bazıları alamaz bu nedenle kendinizi gözlemlemeniz lazım ve karar vermeniz lazım. Arkadaşlarınızla ne kadar eğlenceli vakit geçiriyor olsanız da birlikte olduğunuz anlar her zaman sizi iyi etkilemeyebilir.

(Visited 24 times, 1 visits today)