Eğlenmek mi Öğrenmek mi?

Yaz tatilinizi, tarih kokan bir kültür turu yaparak mı yoksa sahilleri dolaşarak mı değerlendirmek istersiniz sorusuna uzun eleştirile sebep olmuştur. Bazı insanlar yaz tatilini eğlenerek ve rahatlayarak geçirmek isterken, bazı insanlarda kendine yeni bir şeyler katarak bilgi birikimini arttıran bir kültür turunu tercih etmiştir.

Aslında bu konu başka konuları da beraberinde getirmiştir. Boş vakitlerimizde eğlenmek mi yoksa kendimize bir şey katmak mı sorusu bu konu ile ilişkisi bağlantılıdır.

Temel olarak rahatlamayı ve eğlenmeyi tercih edenler sahilleri dolaşmayı tercih edecektir. Bilgi kokan bir yerden ziyade yaz tatilini Hindistan cevizi ve çeşit çeşit meyve suları içerek ve ağaç dolu adaların sahilinde, sıcak bir gündeki gökyüzü gibi masmavi okyanusta rahatlayarak geçireceklerdir. Belki de şehir ve iş hayatından bıkıp bir nefes için bu sahilleri tercih etmek gerçekten de mantıklıdır. Örneğin 700 tane adayı içinde bulunduran Bahamalar, sahilleriyle ünlenmiş bir ülkedir. Ve gelirlerinin bir kısmı turizmden kazanmıştır. Aynı durum diğer Karayip ülkelerinde de geçerlidir. Bu durumdan, turizm sektörü sadece tarihi yerlere bağlı değildir yanıtını alabiliriz.

Diğer tercih edilen seçenek ise tarih dolu kültür turudur. Genel olarak İnsanların bir kültür turu yapmasının sebebi, kendine bir şeyler katmaktır. Tabii ki artık tarihi yerleri dolaşmak için oraya gitmek gerekmiyor. Zira sanal gerçeklik olarak adlandırdığımız bu şey ile artık evimizden çıkmadan dışarıya adım atabiliyoruz. Ancak gerçekten orada bulunmak insanın bakış açısına katkı sağlar. Oradaki insanlardan tutun oranın duygusu, oranın sosyal ve kültürel yaşamı gibi sanal gerçeklik tarafından görülemeyen olaylarda bizzat insanın kendisi tarafından ziyaret edildiğinde görülebilir. Ayrıca gittiğiniz yerde rehberinizin eşliğinde yeni yeni bilgiler öğrenip orayı gezdiğinizde bilgi geçicilikten çıkıp hafızaya yerleşecektir. Yani eğer yaz tatilinizi hem eğlenerek hem de kendinize bir şeyler katarak geçirmek istiyorsanız kültür turları biçilmez kaftan olabilir.

Tatil tercihi yapılırken elbette insanın kişiliği de çok önemlidir. Kimi insan yaz tatilini rahatlamak ve eğlenmek için kullanabilirken, kimi insan da yeni şeyler öğrenmek ister. Tarih ve kültürü öğrenmek için illa da orayı gezmeye gerek yoktur ancak eğer gezilirse insana belki de yeni bir bakış açısı kazandırabilir. Eğer insan rahatlamak istiyorsa sahilde yaz tatiline de gidebilir. Tamamen kişilik ve kişinin ne hissettiğine bağlıdır.

(Visited 5 times, 1 visits today)