Ekosisteme Bir İnsan Müdahalesi

Sürekli tükettiğiniz bir besinin genetiğinde oynanmış olması sizi de tedirgin etmez miydi? Mesela ekmek. Son günlerde ekmeğin katkı maddesinde geç bayatlamasını sağlayan GDO lu soya bulunduğu söylendi. En yakından tükettiğimiz besinlerin genetiğiyle oynanması tedirgin etmiyor değil.

      GDO yani  genetiği değiştirilmiş organizmalar anlamına gelen bu kısaltma tarımda üretim konusunda kolaylık sağladığı kadar hem besin zinciri ve doğal denge hem de canlılar açısından riskli bir durum. İnsan sağlığını ne türde etkilediği ise bilim adamlarının çalışmalarıyla sonuçlanıyor.

Bunun üzerine GDO nun insan sağlığı üzerindeki etkisini bilim adamları, GDO ‘lu maddelerin önceki ve sonraki hallerinin tüketilmesinin insanlarda değiştirdiği farklılıkları gözlemleyebilirler. Mesela GDO lu olarak bilinen bir besin olan mısırın tüketimi sonucu insanlardaki farklılıkları gözlemleyebilirler. Zararları gözlemlenirken hayvanların üzerindeki deneylerden de kaçınılmalıdırGDO nun riskleri arasında insan türünü yok edebilecek bir organizma ortaya çıkma ihtimali de vardır. Bu sebeple meydana gelen 100 den fazla canlı organizma oluşmuştur.

.

           GDO nun zararları arasında genetiğinin değiştirilmesi sonucu normalde gen geçişi görülmeyecek canlılarda gen geçişi görüldüğüne yönelik açıklama yapılmıştır. Fakat bu açıklamaların yanında yaşayan nobel ödüllü bir bilim adamının GDO ya karşı yürütülen kampanyaların durdurulmasını talep etmesi dikkatleri çekmiştir. GDO yu dünyadaki ciddi beslenme sorununa önlem olduğu belirtmiştir. Böylece bilim insanları bölünerek GDO örneklerinden biri olan genetiği değiştirilmiş pirincin hem açlıkla mücadele açısından hayati önemde olduğunu söyleyenler hem de genetik yapısına yeni özellikler kazandırılan bu pirinç türünün, biyoteknolojinin gıda endüstrisini istila etmesine yarayacağını iddia edenler oldu. Böylece prinç sayesinde A vitamini eksikliği nedeniyle görme kaybına uğrayan 250 milyon çocuk hastalığa yakalanmaktan kurtulmuş. 

Genellikle zararlı olarak bildiğimiz GDO nun da her şeyin hem iyi hem kötü yanı olduğu gibi bir yerde iyi yanları da bulunmakta. Fakat bulundurduğu risk de göz ardı edilmemeli. Sonuçta değiştirilen şey döngüyü etkileyecek ve topraktan diğer besinlere de geçebilecek bir gen değişimi oluyor. Bunun beraberinde yeni bakteri ve virüslerin besinlere geçmesi de büyük bir risk taşıyor. Bu durumda iş bilim adamlarına düşüyor.

(Visited 74 times, 1 visits today)