Ekranlar Tahtalarımız, Klavyeler Kalemlerimiz

Bildiğiniz üzere tüm dünyadaki öğrenciler olarak dünyayı ele geçiren pandemi -corona- yüzünden hepimiz teknolojik aletlere mahkum edildik. Her gün oturduğumuz sıraların yerini evimizdeki koltuklar, öğretmenlerimizin yazı yazdığı beyaz tahtanın yerini slaytlar aldı. Hepimiz oyun oynamak için kullandığımız bilgisayarları uzun bir süredir ders dinlemek için kullanıyoruz. Evimizin internet faturası sabahlara kadar oyun oynadığımız için yüksek gelmiyor aksine ders dinlemek için kullanıyoruz günün birçok bölümünde.

Kimi ülkeler Çin gibi hazırdı bu sisteme, kimisi biraz zor olsa da yetişti Türkiye gibi fakat hala uzaktan ders sistemine geçemeyen ülkelerin sayısı hiç de az değil. Bunu göz önünde bulundurursak sağlıklı bir sistem olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca saatlerce bilgisayarın başında oturup ekrana bakmak gözlerimiz için çok rahatsız edici ve canlı olarak aldığımız dersler okuldaki gibi etkili olmuyor, konuları bu şekilde anlamak çok zor. Açıkçası her gün kızarak gittiğim okula koşa koşa gitmeye razıyım, o kadar hoşlanmadım bu sistemden. Oysa ki hep ben derdim bu kadar teknolojik imkan varken neden eğitimimiz için faydalanmıyoruz diye. İyi ki şu zamana kadar hiç bu sistemi denememişiz!

Eskiden hocalarımız sınıfta farklı aktiviteler yaparak öğrenmemizi hızlandırırdı, şimdi öyle bir imkanımız da yok. Zaten zaman da kısıtlı olduğundan çoğu öğrenciye söz hakkı bile zar zor geliyor ve anladım ki insan sosyal bir varlık olduğundan tek başınayken çok sıkılıyor. Keşke diyorum, yanımda sıra arkadaşım olsa veya benimle teneffüslerde şakalaşacak biri ama ne yazık ki içinde bulunduğumuz bu durumdan ötürü ne okulumdayım ne de arkadaşlarım yanımda.

Tabii tüm bunlar uzun zaman alan bir süreç. Belki bir hafta olsa sıkıcı bile gelmezdi, hatta eğlenirdik! O yüzden bence bu uzaktan eğitimi sınav grupları için yapabilirler. Mesela ben 8. sınıfta sınava hazırlanırken cumartesi ve tatil günlerim de bile okula gitmek zorundaydım. Onun yerine uzaktan eğitim yapıp hem de çocukların tatile gitmesine izin verselerdi bence daha güzel olabilirdi. Ayrıca EbaTV’de yaptıkları yayın bence her zaman devam etmeli ve çocuklar istedikleri zaman derslerini tekrar edebilmeliler. Bu sistemle ilgili en sevdiğim kısma gelirsek ödevlerimizi mail yoluyla göndermemiz. Bence bu da tekrardan okula döndüğümüzde devam etmesi gereken bir bir ödev teslim etme yolu olmalı çünkü bu sayede öğretmenlerimizden daha hızlı ve detaylı bir görü dönüt alıyoruz.

Sonuç olarak bu sistemin artıları olduğu gibi eksileri de var. Önemli olan bu eksileri artılara çevirerek öğretmenler ile örencileri mutlu edebilmektir. Umarım gelecekte tekrardan okullarımıza dönebiliriz ve bu sistemi daha geliştirilmiş bir şekilde kullanmaya devam ederiz.

 

(Visited 24 times, 1 visits today)