Elden Ele Mikrop

Gelişen sağlık imkanları ve bilgisiyle geçmişte mücadele edilen birçok hastalığa çözüm bulundu. Fakat hala bazı hastalıklar gün geçtikçe yayılmakta. Peki bu hastalıkların önlenmesi için gerçekten ne yapıyoruz?  Sağlık çalışanlarının gösterdiği çabanın yanında biz hiçbir fedakarlık yapmazsak bu hastalıklardan kurtulmamız da imkansız olacak.

Geçtiğimiz haftalarda bir dünya sorunu haline gelen COVID-19 virüsü nedeniyle 20 yaş altı ve 65 yaş üstü için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu yasağa uymayanlar olmasına rağmen hastalığın yayılmasını önlemekte etkili oldu. Bu yasak ilan edilmeden önce bu virüs dünya genelinde neden bu kadar hızlı yayıldı? Sebebi virüs bir kişiden hapşırma, öksürme…vb bir şekilde çıktığında indiği yüzeye tutunabiliyor olması. Daha sonra o yüzeye dokunan bir diğer kişi mikroplu eliyle ağzına, burnuna veya gözüne dokunuyor. Sizce de mikropların en büyük yayılma nedenine ‘dokunmak’ diyebilir miyiz?

Toplum içinde herhangi bir yerde: markette, yürüyüş parklarında, avm’lerde, restoranlarda…elimizle dokunmak yerine eldiven kullanabiliriz. Çünkü markette aldığımız meyve, sebzeyi yıkayabiliriz; yürüyüş parklarındaki aletlere dokunduktan sonra eldiveni çıkarıp atabiliriz. Geriye dikkat edilmesi gereken tek şey: Para. Elden ele o kadar çok dolaşıyor ki kimse de o kadar fazla bozuk veya nakit parayı tek tek izole etmiyor. Eğer başından beri sadece kart kullanan bir dünya olsaydı virüs çoktan bitmiş olabilirdi.

Danimarka nakit para kullanmakla ilgili bir yasağı öne sürdü eğer kabul edilirse artık hiçbir yerde nakit para kabul edilmeyecek. Bu yasanın ülkemizde de uygulanması şüphesiz sağlık açısından büyük bir avantaj ama küçük çocuklar ve şu ana kadar kart kullanmamış büyük yaş kesimi ne yapacak? 2 gün evde oturma yasağına bile tepki gösteren halk buna göstermeyecek mi? Gösterecektir ve sırf bu tepkiler yüzünden bile birçok insan toplanıp virüse yakalanabilir. Verdiği nakit para kabul edilmeyince kavgalar olacaktır. Yani beklediğimizden çok daha büyük bir kargaşaya yol açabilir bu yasa.

Bir de tepki göstermek yerine öğrenmeye çalışan bir kesim olacaktır. Bu öğrenim ve alışma sürecinin biraz zaman alacağını düşünsem de destekliyorum. Herkes sağlık için bir şeyler yapmalı sonuçta. Bu kendi kendine veya bir başkasının yardımıyla dijital ticarete geçmekse de çaba gösterilmeli.

Öte yandan halka yapılan etkili bir konuşmanın yeteceğini düşünüyorum marketlerde veya restoranlarda herkese nasıl kullanılacağını öğreten kısa sürelik çalışanlar bile olabilir. Önemli nokta ise bu virüsten kurtulduğumuzda bu yasayı öne sürmek.

 

(Visited 58 times, 1 visits today)