Elektrikli Araba mı? Benzinli Araba mı?

Hibrit araba mı? Benzinli araba mı?
İlk olarak hepinize merhaba ben Burak Şafak. Bugün sizlere elektrikli araba mı yoksa benzinli araba mı adlı konumu  anlatacağım. Bana sorarsanız bence ikisi de muhteşem arabalar ama ben yine de ikisinin özeliklerini size anlatacağım.
HİBRİT (ELEKTRİKLİ) ARABA:
• Hibrit arabalar konfordan fazla çevre için tasarlanmış arabalardır. Bu ne demek oluyor diye soracaksınız bu sorunun cevabı ise şu: Eğer benzinli bir araba alırsanız bir hibritten daha ucuza alırsınız ama hem benzine para vererek zarara girer hem de çevreye hibrit arabadan daha fazla zarar verirsiniz. Yani benzinli bir arabayla hibrit konforuna ulaşmanız zor.
• Arabalarda yakıt tasarrufu sürüş tarzına bağlıdır yani örnek verecek olursak düşük hızda (saatte 50 km) tam hibrit olan arabalar kendi elektrik kapsamını kullanarak yol alıyorlar. Kırmızı ışıkta dururken ya da trafikte dururken araba kendi kendini durdurur ve elektrik kullanmaz yine gaza bastığınızda araba yeniden çalışır. Gün içinde çoğu zaman şehir içinde yavaş ve durarak sürüyorsanız hibritler kilometre başına yakıtta daha iyilerdir. Ama hız yapacaksanız benzinli araba almanız daha iyi olur.
• Bildiğimiz üzere bu hibrit arabalar normal arabalara göre biraz daha pahalılar ama bu araba Sakarya’da üretildiği için parçalarının çoğu yerlidir bu yüzden önerilebilir.
BENZİNLİ ARABA:
• İyi bir benzinli arabayla hibritten daha fazla yol alabilirsiniz. Bundan önceki senelerde küçük arabalarda bulunan EURO’ ya uygun olarak yapılan arabalar yüksek performanslı dizel motorlar, şu anda önemli bir satış payına sahiptir. Yakıt ekonomisine gelince, bazı benzinli otomobiller şehir içinde neredeyse hibritler kadar iyi konfora ve performansa sahip olabiliyor. Eğer uzun yol alırsanız benzinli bir araç bir hibritten daha konforludur.
• Fiyat farkı eğer ben hibrite o kadar para vermek istemiyorum diyorsanız bir benzinli araba alın ama bir de benzin parasını düşünerek alın. Ama eğer çok paranız varsa kendinize benzinli bir spor araba alınız yani ben öyle yapardım.

(Visited 460 times, 1 visits today)