Elektrikli Araba mı, Yoksa Benzinli Araba mı?

Bu günlerde insanların %97’si benzinli araç kullanıyor. Kalan %3’ü ise elektrikli araç kullanıyor. Peki hangisi daha iyidir?

Tabi ki elektrikli araçlar. Çünkü:

  • Elektrikli araçlarda fosil yakıt yerine yenilenebilen kaynak olan elektrik bulunuyor.
  • Daha fazla yol alınabiliyor.

Şimdilik nedenler bunlar ama BMW, Honda Mercedes gibi markalar elektrikli araçlarda çalışmalarını sürdürüyor. Geliştirdikleri arabaları size göstermek ve anlatmak isterim.

 

BMW Vision Next 100(VisionDynamics):

Image result for bmw vision

Bu araç sonraki yüzyılda bulabileceğiniz inanılmaz bir araçtır, hem de elektrikli. Bu araba şekil değiştirebiliyor.(Ciddiyim!)  Ayrıca bu araçta ‘EcoPro ve Comfort’ özelliği var.Tasarımı da ciddi bir ilgi gördü. Bu arabanın 2020’de seri üretime geçmesi planlanıyor.

 

 

Honda Urban Ev:

Image result for honda electric car

Bu araba elektrikli. Bana göre huysuz ve tatlı bir tipi var arabanın.

Image result for honda electric car inside

 

Sizce de araba sürerken büyük bir ekranda televizyon seyretmek aşırı hayali değil mi? Yani tamam bu prototip de resmen sıra dışı. Bu arabanın 2020’de seri üretime geçmesi planlanıyor.

 

 

Mercedes Formula 1 :Image result for mercedes electric 1000hp

Bu araba bir harika! Çünkü Formula 1 kadar hızlı ve 1000hp gücü var. Hem elektrikli hem de benzinli bir araç. Bu arabanın 2020’de seri üretime geçmesi planlanıyor.

 

Benzinli arabalara geldiiiik!Image result for tofaş

Benzinli arabalar, 19. yüzyıldan beri kullanıyor. Atmosfere zarar verdiği bilgisi ise çok yaygın değil. Filtreli araçlar yapıldı ama petrol ve fosil yakıtları tüketiyor. Bu olay küresel ısınmaya sebep oluyor. Ayrıca kazalarda benzin deposunun patlama ihtimali var, özellikle LPG’li araçlarda. Benzinli araçlar elektrikli araçlara göre çevreye daha fazla zarar veriyor ve daha az tasarruflu. Bu bilgiyi paylaşmanızı rica ederim.

(Visited 185 times, 1 visits today)