ELEKTRİKLİ Mİ, BENZİNLİ Mİ? (revision)
ELEKTRİKLİ Mİ, BENZİNLİ Mİ? (revision)

ELEKTRİKLİ Mİ, BENZİNLİ Mİ?

Zaman ilerledikçe insanlar toplu taşımadan uzaklaşıp şahsi arabalarını almaya yöneliyor. Ancak bu zamanlarda hangi tür araba alınmalı: elektrikli mi, benzinli mi?elektrikli araba ile ilgili görsel sonucu

Her ne kadar Amerika, Norveç gibi ülkelerde elektrikli araba yaygınlaşmış olsa da; ülkemizde elektrikli arabalar çok bulunmuyor. Ancak arabaların iki türünü de karşılaştırırsak, elektrikli arabaların daha fazla avantajı olduğunu görürüz.

Elektrikli arabalar benzinlilere göre daha sessiz çalışıyor. Çünkü motorun içinde çok fazla karışık bir sistem yok. Gayet basit bir çalışma mantığı var. Hatta bazı markalar trafikte sorun yaşanmaması için ve kullanıcıların motor sesini duyma isteğinden dolayı arabanın altına hoparlör yerleştirerek motor sesi çıkmasını sağlıyor.

Benzinli ve dizel arabalar kullandıkları yakıt sonucu çevreye zararlı gazlar salgılıyorlar. Elektrikli motorlarda böyle durum yok. Çünkü egzozlar sadece estetik görüntü için kullanılıyor.

Elektrikle çalıştığı için daha ekonomik olsa da elektrikli araçların satış fiyatı yüksek. Ancak benzinlilerde tam tersi bir durumla karşılaşıyoruz. Aracı uygun bir fiyata alıyor, yakıt için km başına 30-40 kuruş ödüyoruz. Elektrikli araçta km başına 5 kuruş gibi düşük bir ücret düşüyor.

Ülkemizde bulunmayan ancak elektrikli araç kullanan ülkelerde sık sık karşılaşabileceğimiz şarj istasyonları tıpkı benzin istasyonları gibi işlek çalışan bir yer. Şarj istasyonları dışında sürücüler araçlarını evlerinde de şarj edebilirler. Ancak bu işlem yaklaşık 8 saat sürüyor.

arabalar için şarj istasyonu ile ilgili görsel sonucu

Elektrikli arabalara kıyasla benzinli arabaların motorunun devir gücü daha fazladır. Aynı zamanda benzinli araçların bakımı elektriklilere göre daha kolaydır. Elektrikli araçların diğerlerine göre daha hızlı, daha hafif, daha kolay kullanımlı olduğu gözlemlenmiştir.

Elektrikli araçların günümüz koşullarına daha uygun, daha avantajlı, daha konforlu olduğunu söyleyebiliriz. Benzinli araçların sağlığa zararlı, ekonomik olarak kötü bir seçim olduğunu herkesin farkında olmalı.

 

(Visited 113 times, 1 visits today)