Elinde Gitar Olan Kız Amy Winehouse

 

Amy WinehouseAmy Jade Winehouse, 14 Eylül 1983’te Londra, İngiltere’de doğmuştur. Güçlü kontralto (klasik müzikte kadın seslerinin en derini*) vokalleri ile R&B, soul ve caz türlerinde yaptığı çalışmalarıyla tanınmıştır. Hayranlarının deyimiyle caz müziğin kraliçesi Amy, çok güçlü bir caz gırtlağına sahipti. Caz müziğe yönelmesinde babası etkili olmuştur. Babası, Amy’ye çocukluğunda sık sık Frank Sinatra şarkıları söylemiştir.
Amy denilince aklıma marjinal bir görünüm geliyor. Kabarık saçı, farklı makyajı ve giyim tarzı. Beni etkileyen de bunlar oldu. Bunların yanı sıra da farklı şarkıları ve güçlü sesi. Amy’yi bir arkadaşım sayesinde tanıdım. İngilizce öğretmenimiz, hayatını yitirmiş müzik efsaneleri hakkında bir yazı yazmamızı istiyordu. Arkadaşım da Amy Winehouse’u seçmişti. Ve öğretmenimiz de Amy’yi sevdiğini söyleyince bize bir Amy Winehouse şarkısı olan ”Back To Black”i dinletmişti. O şarkıyı dinleyince ben de onlar gibi Amy’nin çok güçlü bir sesi olduğu kanısına varmıştım. Gerçekten de unutulmayacak müzik efsanelerinden birisi olduğu kesindi.

Amy, 16 yaşına geldiğinde isyankar tavırları iyice su yüzeyine çıktı ve ilk dövmesini yaptırdı. Esrar kullanmaya başladı. Sonradan bu yılları şu sözlerle tanımlayacaktı: “Ailem canım ne yapmak isterse, onu yapacağımı anlamıştı ve gerçekten öyleydi”

2003 yılının ocak ayında ileride eşi olacak Blake Fielder – Civil ile yerel bir barda tanıştı. Blake’e aşık oldu. Ona olan aşkı farkedilmeyecek gibi değildi. Bu aşk ona müzik kariyerinin en iyi şarkılarını yazdırdı. Fielder-Civil birkaç ay sonra onu terkedince bütün üzüntüsünü yazdığı şarkılara yansıttı ve o şarkılar onu dünya çapında tanıtacak ‘Back to Black’ albümünü doğurdu. 2006’da yayımlanan Back To Black ile En İyi Yeni Sanatçı, Yılın Kaydı, Yılın Şarkısı dahil olmak üzere altı dalda Grammy Ödülü’ne aday gösterildi ve beşini kazandı. Böylece bir gecede en çok ödül kazanan kadın şarkıcı rekorunu kırdı ve beş Grammy kazanan ilk İngiliz şarkıcı oldu.*

(Visited 154 times, 1 visits today)