Ellerimizi Neden Yıkamalıyız ?


Ellerimizi Neden Yıkamalıyız?

Hastalanmamıza neden olan mikroplardan korunmamız için ellerimizi yıkamak çok önemlidir. Gözle göremediğimiz mikroplar önce ellerimize bulaşır. Ellerimizi yıkamadan ağzımıza, gözümüze sürdüğümüz ellerimizle mikroplar vücudumuza girer ve bizi hastalandırır.

Çocukların hastalıklara karşı vücut direnci yetişkinlere oranla daha zayıftır. Bu nedenle hastalık yapıcı mikroplar çocukları daha çabuk hastalanmasına neden olur. Eller, mikropların vücuda girmesinde köprü işlevi görür. Çocukların çoğu, sadece ellerini yıkamadığı için çevresinden aldığı mikroplar nedeniyle hastalanmaktadır.

Okulda çocuklar arasında yapılan silgi, kalem gibi eşyaların alışverişinde bile mikroplar taşınmakta, öksürme ve hapşırma ile bu eşyalara bulaşan hastalık yapıcı mikropların eller aracılığıyla vücuda alınmaktadır. Bu sebeple okulda ve bulunduğumuz her yerde el yıkamak çok önemlidir.

Bir köpeğin salyasının içinde 100’den fazla mikrop olduğunu biliyormusunuz ? Kedi ve köpekler genellikle tüylerini yalarlar. Mikroplara ve parazitlere karşı aşı yaptırılmamış kedi ve köpekler salyaları ile mikrop ve parazitleri bütün tüylerine bulaştırırlar. Kedi ve köpeklerin tüylerindeki bu mikrop ve parazitler ellerinizi yıkamazsanız size bulaşabilirler ve bu mikroplar sizi hasta edebilir.

Sahipli kedi ve köpekler mikroplara ve parazitlere karşı aşı yaptırılmış olsa bile dışarıda dolaşırken aşı yaptırılmamış sokakta yaşayan kedi ve köpeklerden tüylerine ve ayaklarına mikrop ve parazitler bulaşabilir. Bu yüzden kedi ve köpeklerle oynadıktan sonra mutlaka eller sabunla yıkanmalıdır.

Gün içinde ellerinizle dokunduklarınızı bir düşünün. Tuvaletler, elden ele dolaşan paralar, alışveriş torbası, otobüs kapısı, taksi koltuğu, başkasının kullandığı bir kalem…. bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Sonuç olarak bir yüzeyden mikrop almanız ve farkında olmadan bu mikrobu ağzınıza, yüzünüze veya gözlerinize bulaştırmanız yüksek bir olasılık. Hastalıklara karşı gerçekten korunmak istiyorsanız buna ellerinizi gün içinde periyodik aralıklarla yıkayarak başlayabilirsiniz.

Örneğin grip virüsü bulaştığı yüzeylerde 2 ile 8 saat arası aktif kalır ve bu süre içinde yüzeye temas eden onlarca insana bulaşabilir. Ayrıca düzenli el yıkamak, gıdalar yoluyla bulaşan hastalıkların %50’sinden korunma sağlar. Yapılan bir araştırmaya göre, ellerini düzenli olarak yıkayan çocukların %24 daha az hasta olduğu ve mide ağrılarına yol açan hastalıklardan %51 daha az etkilendikleri belirlenmiştir.

Tuvalet sonrası ellerinizi yıkamanız çok önemlidir.

İnsanlar gün içerisinde farkında bile olmadan gözlerine, burunlarına ve ağızlarına dokunmaktadır. Mikroplar gözler, burun ve ağız vasıtasıyla vücudun içerisine girip hastalıklara neden olabilir.

Yıkanmamış ellerde yer alan mikroplar yiyecek ve içeceklere geçebilir. Bazı yiyecek ve içeceklerde, belli şartlar altında, bu mikroplar artabilir. Bu da insanların hasta olmasına neden olabilir.

Yıkanmamış ellerdeki mikroplar televizyon kumandası, oyuncaklar, telefon gibi kullandığımız gereçlere geçip oradan da başka kişilerin eline geçebilir.

Ellerinizi sabunla yıkayarak mikroplardan arındırmak mikroplarla bulaşan hastalıkların  önlenmesine yardımcı olur.

 

Ellerinizi Mikroplardan En İyi Şekilde Arındırmak için

  • Ellerinizi 10-15 saniye suyun altında tutmak mikropları temizlemez. Mikroplardan kurtulabilmek içinılık su ve sabunla yaklaşık 30 saniye yıkamalısınız.
  • Mikroplar daha çok parmak aralarında kümelendiğinden bu bölgelere özellikle dikkat edin.
  • Mikroplara karşı Anti mikrobiyal veya Anti bakteriyel sıvı sabunlar ekstra temizlik ve koruma sağlayabilir.
  • Ellerinizi yıkarkentırnaklarınızı avuç içinize alacağınız sabuna sürmeyi unutmayın.

 

Ellerinizi Nasıl Yıkamalısınız?

Ellerinizi ılık suyla ıslatın.

Ellerinizin tamamına yetecek miktarda sabun kullanın.

İki elinizin avucunu birbirine sürtün.

Sağ elinizin avuç içini sol elinizin üst kısmına koyun ve parmaklarınız birbirine geçecek şekilde sabunla yıkayın. Aynı işlemin tersini de yapın.

Avuç avuca parmaklarınızı birbirine geçirin.

Parmaklarınızın arka kısmıyla avuç içlerini ovalayın.

Sol baş parmağınızı sağ elinizin avucuna alıp ovalayın ve ardından tersini yapın.

Sol avucunuzun içini sağ elinizin parmakları yardımıyla dairesel hareketlerle ovalayın ve tersini de yapın.

Ellerinizi suyla durulayın.

Ellerinizi tek kullanımlık havluyla kurulayın.

Havlu ile musluğu kapatın.

Elleriniz artık temiz!

(Visited 2.399 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın