Elzem Belge: Vize

Vize, bir ülkeye girmek veya bir ülkeden çıkmak için yetkili makamlardan alınması gerekli izindir. Eğer pasaportunuzda bu damganız varsa yabancı bir ülkeye giriş çıkışınızda bir problem yok demektir. Peki bu onay ne kadar gerekli?

Birçok Avrupa ülkesine ve çoğu ülkeye giriş yapabilmeniz ve konaklayabilmeniz için vize gereklidir. Eğer maddi açıdan yeterli değilseniz veya seyahatinizi tamamlayabileceğiniz düşünülmüyorsa vize talebiniz reddedilebilir. Ayrıca daha önceden sınır dışı edilmişseniz ya da seyahat sigortası yaptırmamışsanız bu ihtimal artar.

Vizeler sayesinde her yoldan geçen bir ülkeye giremiyor. Bir ülke için yeterli görülmeyen vatandaşlar kabul edilmezler ise o ülkeye adımını atamıyor. Örneğin sabıkası kabarık birinin ülkenizde barınması sizin güvenliğinizi tehdit eder. Kamu sağlığına tehdit olarak görülen biri de ülkeye alınmaz. Ayrıca sadece geliş, kalış veya geçişini haklı sebeplere dayandıramayanlar bile zor vize alıyor. Böylelikle ülkedeki insanların kimlikleri ve amaçları bilinip güvenlik sağlanıyor.

Temel can ve sağlık güvenliği dışında nüfus kontrolü de söz konusu. Vizeler sayesinde ülkenizde kimliksiz insanların kimliksiz bir şekilde genişleyen aileleri de bulunmuyor. Böylelikle herhangi bir durumda kişiler kimlikleri vasıtasıyla saptanıp rahatça bulunabiliyor.

Diğer bir yandan bir ülkeye giriş için vize zorunlu olmasaydı yakın zamanda da olabilecek planladığınız bir tarihte garanti bir şekilde planladığınız gezinizi yapabilirdiniz. İstediğiniz zaman yola çıkıp bir ülkeyi gezme fırsatınız olurdu. Ancak normal şartlarda vize başvurunuz onaylanmaz ise başvuru için ödediğiniz parayla beraber planladığınız seyahatiniz de yanmakta.

Öte yandan vize olayının olmamasının artılarından çok eksileri var. Dediğim gibi vize zorunlu tutulmayan bir ülkeye suçlusu da girer ne idüğü belirsiz mülteciler de. Bunun sonucunda ister istemez suç oranlarında yükselme, işsizlik, kontrolsüz nüfus artışı ve kentsel dönüşüm gözlenir.

Bir ülkede yaşayan birinin kimliği olmaması demek o insanın bulunamaması demektir. O kişi gider birini öldürür, birini taciz eder ve devlet de o kişiyi bulamaz ise işte o zaman sıkıntılar başlar. Ülkede olup olmadığı bilinmeyen insanların da yaşamak için yemek ve barınma gibi ihtiyaçları olduğundan bunları karşılamak istemeleri de söz konusudur. Yeteri kadar ekonomik düzey ile göç etmeyenler ise sokaklar da dahil buldukları yerlerde yaşamaya başlarken yeterli parası olanlar ise yeni konut yapımını tetikler ve ani nüfus artışı nedeniyle ani konut artışı görülür. Bu da çarpık kentleşmenin temel sebeplerindendir.

Kısacası vize hayatımızda can, sağlık güvenliğimiz ve geleceğimizin güvenliği için olmazsa olmazdır. Vize zorunluluğunun tüm büyük ülkelerde olmasıyla beraber her refah düzeyi yüksek tutulmak istenen ülkeye getirilmelidir.

(Visited 6 times, 1 visits today)