Emeksiz Yemek Olmaz … mı?

İnsanlığın uzun yıllardan beri kullandığı klişe bir cümledir ” Çok çalışmanın sonucunu alacaksın.” ve bu cümle aslında gidilmeye değer yerlerin kestirmesi yoktur sözünü açıklıyor. Fakat ne yazık ki günümüzde bu sözün doğruluğu birkaç sebepten dolayı tartışmaya açık bir hale geldi. Öncelikle bana göre içlerinden en kötü olan torpil / kayırma. Bunun basitçe ne demek olduğuna bakarsak torpilin hak gaspına eşit olduğunu söyleyebiliriz. Bu müstekreh şeyi ne yazık ki günümüzdeki insanlara sorsanız ne olduğunu bilemeyecek bir kişi bulamazsınız. Bazı insanlar gerçekten de o klişe sözdeki gibi çok çalışıp, çabalayıp güzel bir yerlere gelmeye çalışırken, bazı insanlar da ” Bir tanıdığım var o bana bir güzellik yapar.” deyip yan gelip yatıyorlar. İşte bu insanlar diğer insanların çalışıp çabalayıp gerçekten hak ederek geldikleri yerlerden onları kaldırıp, yerine kendi çabalarıyla değil başkaları sayesinde oturuyorlar ve o güzel insanlar sırf bir tanıdığı olmadığı için hak ettiği şeylerden uzaklaşıyorlar. İşte bu yüzden gidilmeye değer yerlerin kestirmesi yoktur sözünün doğruluğu tartışılır.

İkinci olarak dolandırıcılık. Bu kelimeyi insanlar duyunca genelde akıllarına başka insanlardan büyük meblağ para almak gibi bir şey geliyor. Fakat benim bahsettiğim şey ise küçük meblağda paraları basit yoldan insanların ceplerine atması. Mesela apartman görevlisi Orhan amcadan marketten bir şeyler almasını istediniz ve size istediklerinizi getirdi. Size toplam tutar 80 lira dedi fakat aslında 60 liraymış. Basit yoldan 20 lirayı cebine koydu. Bazı insanların gerçekten paraya ihtiyacı olduğunu biliyoruz. ama o insanlar basit yoldan sizi kandırarak küçük miktarda paralar çalmamalı, gerçekten ihtiyacı olan insanlara diğerleri vermeli, vermemek bizim ayıbımız. Ama yine de küçük ya da büyük bir miktar da olsa sonuç olarak insanların paralarını çalıp hak yiyorlar ve kolay yoldan, kestirmeden para kazanıyorlar. Yine gidilmeye değer yerlerin kestirmesi yoktur sözünün doğruluğu tartışılır.

 

Sonuncu olarak başka insanların yaptıkları şeyi kendi yapmış gibi gösterip kendilerinden üst makama sahip insanların gözüne girmek, diğer adıyla hile. En basitinden; siz bir şey yapmışsınız fakat iş arkadaşınız sanki o şeyi kendisi yapmış gibi gösteriyor ve patronunuzdan sizin aylardır beklediğiniz terfiiyi zamla beraber o alıyor. Yine haksızlık ve kolay, kestirme bir yönden makamında yükseliyor. Halbuki siz ne kadar çalışmıştınız ne kadar didinmiştiniz hak ettiğiniz şeyi alabilmek için  ama o çok kolay bir yoldan, parmağını bile kıpırdatmadan terfiisini aldı. Ne yazık ki günümüzde buna benzer o kadar çok şey var ki. Ve işte yine bu yüzden gidilmeye değer yerlerin kestirmesi yoktur sözünün doğruluğu tartışılır.

(Visited 102 times, 1 visits today)