Emin Misin?

İnsan doğası gereği hatalarını kabul etmek istemeyen bir canlıdır.Her ne kadar bunu istemeseler de yine aynı şekilde doğamız gereği gelen vicdan bunu yapmamıza engel olmuştur. Peki ya sizce insanların yaptıkları,yaşadıkları, gördükleri ve geçirdikleri her şeyi tamamen sıfırlama gibi bir şansları olsa bu fırsatı değerlendirirler miydi?

Bizler eğer gerçekten elimizi göğsümüzün en orta yerine götürdüğümüzde o boşluktaki küçücük bir sızıyı bile hissediyorsak bu tarif edilmesi güç duyguyu neden yaşadığımızı da biliyoruzdur. Bana kalırsa eğer geçmişi sil tuşu var olsaydı insanlar yaptıkları takdirde vicdan azabı çekmelerini gerektiren ama sonuç olarak bakıldığında kendi çıkarlarını gözeten şeyleri yapar ve daha sonra bu tuşu kullanarak çevreye verdikleri hasarı ya da insanlar üzerinde bıraktıkları olumsuz etkileri hiçe sayarak pişmanlık duygusunu da ortadan kaldırırlardı. Pişmanlık duygusu insanın hem yaptığı şeyleri farkında olması hem de kendini geliştirmesi açısından önemli bir faktördür fakat doğal olarak biz bu faktörü ortadan kaldırdığımız zaman ortaya çıkarabileceği olumlu etkileri de imkansız hale getiririz.

Her ne kadar kötü zamanlardan geçerken ve hayatı sadece simsiyah olarak görürken “geçmişi sil” tuşu karşılaşabileceğimiz en cazip teklif gibi görünse de zaman ilerledikçe bunun yaptığınız en büyük hata olduğunu anlamanız kaçınılmaz olacaktır. Şu şekilde düşünelim, iki yıl önce hayalinizdeki ülkede tatile çıkma fırsatınız oldu, bu tatil sırasında hayatınızın aşkıyla karşılaştınız ve aradan bir yıl geçince küçüklüğünüzden beri adını hayal ettiğiniz kızınız doğdu. Şimdi de küçük hikayemize devam edelim bu kadar güzel şeyin hayatta bir karşılığı vardır değil mi. İzin gününüzde evde otururken gelen bir telefonla yıkılıyorsunuz , telefondaki kişi hastaneden aradığını ve kocanızın bir trafik kazasında yaralandığını söylüyor ve bilin bakalım ne kocanızla size hiç sürpriz yapmadığı için kavga etmiştiniz ve o an arabayla dışarıda olmasının tek nedeni de bu. Yani bir bakıma olan her şey sizin suçunuz öyle mi.Şu an dünyadaki en kötü durumda hissediyorsunuz belki de hatta içinizden “neden bunu yaptım ki” tarzı cümleler de geçiriyor olabilirsiniz ve bu kabusun bitmesi ve asla hatırlanmamasını istemek sizin de hakkınız ancak diğer bir yandan eğer o tuşa basarsanız bu ufak kazadan önce gerçekleşen bütün o masalı anımsatan anlar yok olacak.Sizce gerçekten buna değer mi ? Bu soruyu size daha açık bir şekilde sorayım kekin içine iki kaşık yerine bir kaşık kakao koyup keki pişirdikten sonra atmak istediğinize emin misiniz? Sonuçta ortaya çıkan ve gayet de lezzetli bir kek var önünüzde.

Uzun lafın kısası, hayatımızda gerçekleşen küçük ya da büyük tek bir olay için bütün hayallerimizi ya da yaşantımızdan çıkardığımız dersleri bir çırpıda çöpe atmamız yanlış olacağını ve yaşanılan her şeyin iyisiyle kötüsüyle bize kazandırdığı şeylerin değerini bilmemiz gerektiğini düşünmekteyim. Tam da bu sebepten gerçek yaşantımızda “geçmişi sil” butonunun çok büyük  bir hata olacağı kanısındayım.

 

(Visited 49 times, 1 visits today)