En Acımasız Varlık:İnsan

“Dünya’nın en acımasız hayvanı insandır.” demiş,Nietzsche.

İnsanları;konuşabilen,düşünebilen ve akıl sahibi varlıklar olarak nitelendirsek de aslında insanlar,kendi türlerine,diğer canlılara,dünyaya ve evrene en çok zarar veren varlıktır.Tüm dünyanın sadece kendimiz için yaratıldığını düşünmek ne kadar da bencilce! Gitgide dünyayı daha da yaşanılmaz bir yer haline getiriyoruz. Ekolojik sisteme o kadar zararımız var ki, insan nüfusunda azalma olsa ekolojik sistem bundan faydalanır. Günler geçtikçe küresel ısınmayı daha da tehlikeli hale bürünüyor, bunun yanında ölümcül virüsler çıkıyor,tüm dünyayı saran korona virüsü gibi.Fosil yakıtların evrene ve çevreye zararını bilsek de karbon ayak izimizi inatla artırıyoruz.Doğal enerji kaynaklarından kaçıp en zararlısı neyse ona koşuyoruz.Kısacası kendi sonumuzu kendimiz getiriyoruz.

küresel ısınma ile ilgili görsel sonucu

Çevreyi kirletmek bir yana kendi türümüzdekilere de ciddi anlamda zarar veriyoruz.İnsanların birbirine destek olması, onları psikolojik anlamda  iyi hissettirmemiz gerekiyorken neden birbirimize böylesine zarar veriyoruz,niye etrafımızdakileri hayata küstürüyoruz,onlara verdiğimiz en büyük ders niye bir daha kimseye güvenmemek oluyor?

Bazı insanlar dünyada sadece tek bir insan türü olduğunu savunuyor.Bu yüzden mi insanlar iyi ve kötü olarak ayrılıyor?Herkes birbirine benziyorsa insanlar neden birbirleriyle hiç geçinemiyorlar,neden bir kişiyi öbür insanların önünde küçük düşürmeye çalışıyorlar?

Einstein insanları şöyle tanımlar:

Aptallara göre insanlar;

Irk,cinsiyet,milliyet,yaş,statü,renk,

Din ve dil başta olmak üzere

8’den fazla kategoriye ayrılırlar.

Halbuki olay bu kadar komplike depildir.

İnsanlar sadece 2’ye ayrılırlar:

İyi insanlar ve kötü insanlar.

Herkesin içinde illaki kötülük ve illaki iyilik vardır.Bazılarında iyilik,merhamet,vicdan gibi güzel duygular ağır basarken bazılarında kötülük,kin,kıskançlık ve kibir ağır basar.Kendimiz seçeriz aslında hangi tarafın ağır basacağına.Bu duygulara göre şekillendiririz hayatımızı.Haksızlık değil midir oysaki bir insanın kötü olması sadece kendisine etki etmeli;karşısına çıktığı insanları kandırıp onları,belki de iyi olan insanları,hayata küstürmeleri?

Hayvanlar bu noktada bence insanlardan daha üstündür.Hangi hayvanın başka bir hayvana ihanet ettiği ya da kötülük yaptığı görülmüştür?Elbette hayvanlar öbür hayvanları öldürür ama bu doğanın kanunudur,onlara bahşedilmiş bir iç güdüdür bu.

Akıl insanlara verilmiş bir hediyeyken,çoğu insan  bu hediyeyi kötü amaçlarda kullanıyor.Kurnazlık yapmak,insanları kandırmak,çıkar için ilişki kurmak,onların güvenlerini kırmak ve birçok şey…Acınası bir durumda insanlar kısacası.Gitgide daha da acımasız ,daha da kötü ve daha da cahil insanlara dönüşüyoruz.Buna dur demeliyiz hem kendi türümüz için hem de evrendeki düzeni bozmamak için…

 

 

(Visited 102 times, 1 visits today)