Nesli Tükendiği İçin Şanslı Olduğumuz Hayvan: MEGALODON

Benim çok ilgimi çeken nesli tükenmiş bir hayvandan bahsetmek istiyorum. Araştırdığınızda büyük köpek balığının atası olarak karşınıza çıkan “Megalodon” un adı “Büyük Diş” anlamına geliyor. 2,5 milyon yıl önce yok olan bu balık 20 metreye kadar ulaşabiliyormuş. Bence bu çok şaşırtıcı, ama gerçek. Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus’da yaşamış olduğu sanılan Megalodonlar 40 tona varan ağırlıkları ile en büyük okyanus canlısıydı. Bilimsel adı “Carcharodon Megalodon” dur. Günde 600-1200 kg et tüketen bu etobur hayvan okyanusun derinliklerinden yüzeye çıkan büyük balinalarla besleniyordu. 3. sınıfta yaptığım bir araştırmada, 27 büyük beyaz köpek balığını ağzına tek bir hamlede soktuğunu ve onları yiyebildiğini öğrenmiştim.

Megalodon köpekbalığını hayal edince içim ürperiyor, çünkü onun büyüklüğü büyük beyazın 6-7 katı falan. Megalodon günümüzde yaşıyor olsaydı, küçük bir tekneyi parçalayabilir, büyük bir gemiyi ise batırabilirdi. Bir canlı 10-15 ton olan bir gemiyi parçalayabilir mi? Ama batırabiliyormuş demek ki! Nesli tükenmiş olan bu hayvan, T-Rex’den de büyük. 1000 insanın boyutunda, üstünüze doğru gelse kaçmak için bile vaktiniz olamazdı korkudan o zamanlar!

Biraz genel bilgi verecek olursak; “Keskin büyük dişleri ve güçlü çene kasları olan bu köpekbalığı çeşidi kıkırdak kaplı bir iskelete sahipti ve ayrıca 40 tona varan ağırlıkları ile okyanuslarda yaşamış en büyük etobur canlılardı. Ortalama yaşam süreleri 25 ile 40 yıl arasıydı. Miyosen ve Pliyosen dönemlerinde yaklaşık olarak 15.9 ile 2.6 milyon yıl önce okyanuslarda yaşamıştır.”*

Maalesef bu canlının da nesli, dinazorlar gibi, yiyecek bulamadıkları için tükenmiştir. Bunun sebebi beslendikleri balinaların, anormal bir iklim değişikliğine bağlı olarak 4/3 ünün ölmesi, kalanların da soğuk iklimlere göç etmesidir. Ama bu en büyük köpekbalığı türünün bu soğuk iklime elverişli yapısı olmadığı için, onlar göç edememişlerdir. Buna bağlı olarak Megalodonlar en büyük besin kaynakları olan balinadan mahrum kalmışlardır.

Bazı bilim insanları hala soyunun tükenmediğini düşünüyorlar. Keşfedilmemiş derin sularda birkaç düzine Megadolon yaşadığına inanıyorlar. Onun için karanlık ve derin sularda yüzerken dikkat edin!

 

* https://tr.wikipedia.org/wiki/Megalodon

 

(Visited 1.434 times, 1 visits today)