En Büyülü Mevsim

Kış ayları çoğu insana göre çok mutluluk verecek aylar değildir. Aksine havalar soğuduğu ve güneş erken batmaya başladığı için çoğu kişi tarafından karamsar aylar olarak görülürler. Bunun yanında okul ve iş döneminin en ağırlıklı olduğu aylar da kış mevsimindedir. Ancak bence bu böyle değil. 

Kış aylarının soğuk olduğu doğru olsa bile bence bu kötü bakılacak bir durum değil. Bunun çok güzel bir özelliği ise sabah kalkmanın daha kolay olması. Tabii ki yazın çok daha uzun süre uyuduğumuz için rahatça kalkıyoruz ve bu bize tam tersi gibi geliyor ancak günün aynı saatlerinde kalkacak olursak göreceksiniz ki kışın daha kolay kalkacaksınız. Bu da havanın soğuk olmasından kaynaklı. Bir yaz sabahı kalkıp dışarı çıktığınızda havanın sıcak olmasından ötürü mayışırsınız ancak bir kış günü soğuk havayla birlikte enerjiniz yükselir ve uykunuz açılır.

Aynı zamanda yılın bu zamanlarında soğuktan üşümüşken sıcak bir şeyler içmenin bize verdiği his her şeye değer bence. Veya üşümüşken alınan sıcacık bir duş.  Aynı zamanda havanın soğukluğundan ötürü kocaman çok rahat kazaklar ve sweatshirtler giymekte bence kışı büyüleyici kılan başka bir özelliği. Bu dönem de aldığımız kiloları kapatıyor bu bol üstler.

Kar tatilleri de kışın çok güzel başka bir tarafı. Kışın tatil olduğunda, kar yağdığında arkadaşlarımızla çıkıp kar topu oynamak veya kardan adam yapmaktan güzeli yok. Kar yağması veya okul tatil olmasa bile soğuk havada sıcacık evimizde bir haftasonu sabahı kahvemizi yudumlarken kitap okumakta kışın yapabileceğimiz harika aktivitelerden biri. 

En önemlilerinden biri de bence yepyeni bir yıla giriyor olmamız. Özellikle kış ayının özel olduğunu düşünmemin bir sebebi de bu. Yepyeni bir yıla beyaz bir sayfa açarak başlıyoruz. Kötü düşünceleri geride bırakarak yepyeni pozitif ve mutlu bir şekilde güzel bir yıla başlıyoruz. Yeni yılda hediyeler alıyoruz, sevdiklerimizi görüyoruz ve bunu yalnızca kış ayında yaşayabiliyoruz. 

Kış aylarıyla ilgili çok fazla kişinin sevmediği ancak bence bizi uzun sürede olumlu etkileyecek bir şey de havanın soğuk olmasından dolayı dışarı çok çıkmamak. Beni yanlış anlamayın dışarı çıkmak arkadaşlarımızla vakit geçirmek elbette çok güzel bir aktivite. Ancak özellikle yaz aylarında arkadaşlarımızla buluşmayı veya dışarı çıkmayı abartabiliyoruz. Kış aylarında bunun aksine daha derli toplu bir hayatımız oluyor. Okula gidiyoruz, hangi gün ne ders olduğunu, ne çalışmamız gerektiğini ve haftalık düzenimiz gibi birçok şeyi oturtmuş oluyoruz. Bence bu çok önemli bir şey çünkü yazın genelde evde yatmak veya arkadaşlarımızla buluşmaktan başka çok bir aktivite yapmıyoruz. Böylece kış aylarında daha oturmuş bir hayatımız oluyor.

Her mevsimin kendine göre bir sürü özelliği var. Ama bunlar benim kışı büyülü bulma nedenlerim.

(Visited 38 times, 1 visits today)