En Değerli Hazinemiz

 

Hayatımızda yer alan çoğu ürünlerin reklamları ve tanıtımları yapılır. Bu reklamlara televizyonlardan , gazete ve dergi gibi birçok yerden ulaşabiliriz. Ayrıca birçok marka ve şirketler reklamcılık sektöründe birbirleri arasında yarışır ve bu yarışları kazanmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar bunların arasında yalan ve daha bir sürü kandırmaca olabilir. Sonuçta her marka kendi çıkarını ve kazandığı parayı düşünür bu sektörde. Peki sizce sağlığımızı tehdit eden ürünlerin reklamının yapılması uygun mudur?

Sağlığımız bizim için çok değerlidir ve bence herhangi bir şekilde vücudumuza zarar veren ürünlerin veya  gıdaların reklamının yapılması bizim için olumsuz bir durumdur. Çünkü o gıdaların bizi nasıl ve hangi büyüklükte etkileyeceğini bilemeyiz ve bu küçük kandırmacalar büyük felaketlere hatta hayat kaybına bile yol açabilir. Bu yüzden markalar olanaklarını kullanıp yapılabilecek her testi yaptırmalıdır.

Şirketler ve markalar açısından bu gibi durumlar pek ciddiye alınmamaktadır. Zira şirketler kendi kazançlarını ve yıllık gelirlerini göz önünde bulundurarak hareket ederler. Bu yüzden çoğu şirket zararlı olan ürünlerini en iyi ve en güzel şekilde pazarlamaya çalışırlar. Fakat reklam için harcayacakları eforu ve parayı o ürüne veya gıdaya harcasalar neden olacakları büyük olumsuzlukları durdurabilirler.

İnsanlarımızın bilinçlenmesi ve artık akıllanması da lazım aslında. Her geçen gün milyonlarca insan düşük fiyata veya muhteşem reklamlara kanarak bilinçsizce alışveriş yapıyorlar. Halbuki bu durumu durdurmak zannettikleri kadar zor değil. Hepimizin bir saniye uzaklıkta olduğu interneti açıp ürünün veya gıdanın içindeki malzemelerine , üretim yerine vb. daha birçok bilgiye internetten ulaşabiliriz. Fakat çoğu insan bu iki dakikalık araştırmayı yapmanın ne kadar boş ve gereksiz olduğunu düşünse de hiçbir zaman öyle değildir. Aksi takdirde hastalanıp ya da ciddi bir rahatsızlığa yakalanma ihtimali daha kötüdür ve riske atmaya değmez. Bunun yanında tabi bilinçli vatandaşlarımız da var . Bu tarz önemli bilgilere dikkat edip ona göre hareket eden veya böyle bir durumla karşılaştığında dava açmayı ve kendini savunmayı bilen insanlarımızın olması da sevindirici.

Markalar ve şirketler böyle kandırıcı reklamlar yapmayı artık bırakmalıdır. Ne kadar herkes kendi cebini düşünse de sağlıktan önemli bir şey yoktur bu hayatta. Bu hatalardan dolayı insanların zarar görmesine veya markaların başına yağan davalara ne gerek var. Sağlıklı üretilsin , güzel bir şekilde tüketelim ve sağlıklı kalalım. Bu yüzden markalar artık dursun , insanlar artık akıllanıp bilinçlensin !

 

(Visited 22 times, 1 visits today)