En İyi Arkadaş

Herkesin mutlaka bir arkadaşı vardır. Samimi, içten iyi bir arkadaş insanın sahip olabileceği en önemli hazinedir. Bunların arasında diğerlerine göre kendisine çok yakın hissedebileceği sevincini, üzüntüsünü, acısını ve kaygısını paylaştığı özel arkadaşları da vardır. Bu arkadaşları her gün göremeyebilirsiniz.

Şimdi bana arkadaşlık ne diye soracaksınız. Ben size cevap vermeye çalışayım.

arkadaşın ile ilgili görsel sonucu

Arkadaşlar sadece okulda veya oturduğunuz yerde olmaz. Yer ve zamana göre farklı arkadaşları da olur insanların  Buna örnek verecek olursak; ev arkadaşınız vardır sadece evinizi ve eşyalarınızı paylaştığınız, yol arkadaşınız vardır, seyahat sırasında tanışıp yol boyunca sohbet ettiğiniz, sıra arkadaşınız vardır aynı sırada oturup dersi beraber dinlediğiniz, hayat arkadaşı vardır evlilikle birlikte kazandığınız ve bunun gibi bir çok tatil arkadaşı, iş arkadaşı gibi , ve hatta bazen kitaplarımızı değiş tokuş yaptığımız bir kişi de arkadaşımız olabilir. Ayrıca, en çok değinmek istediğim bir konu var ki bence en önemlisi nerde olursa olsun arkadaşımızı iyi seçmemiz gerekir, yoksa sonra çok üzülebilirsiniz. Çünkü, onlarla öğreniyoruz iyiyi kötüyü, onlarla devam ediyoruz doğru ya da yanlışa. Kötü arkadaş insanı kötü alışkanlıklara sürüklediği için doğru arkadaşlar edinmeliyiz. Arkadaşa göre huylarımız bile değişebilmektedir. “ Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim” diye güzel bir de atasözümüz vardır ki tam olarak iyi arkadaşın neden seçilmesi gerektiğini çok iyi anlatmaktadır.

Her yerde mutlaka bir arkadaşınız bence olmalıdır. Mesela, benim okulda, oturduğum evde ve tatilde birbirinden çok sevdiğim bir çok arkadaşım vardır.

Bir de atasözü vardır, ”En İyi Arkadaş Kitaptır” diye, bu sözde bence çok doğru bir atasözü, çünkü, okuduğunuz bir kitap size yeni yerler, olaylar, kişiler ve zamanlar anlatarak yeni bir dünya tanıtır. Böylece kendimizi geliştirme ve değiştirme fırsatı yakalarız. Bir  kitabı da değerli yapan bence o kitabı çok kişi tarafından okunması ve okunmasına yardımcı olmaktır. Kitabı okuduktan sonra onu okuması için arkadaşlarımızla değiş tokuş yapabiliriz. Ben genelde okul arkadaşım Derin ile kitap değiş tokuş yaparım. Birbirimize en sevdiğimiz ve okurken zevk aldığımız kitapları veriyoruz.

Bu anlattıklarımdan da anlaşılacağı gibi iyi bir arkadaş bence insanın en önemli ihtiyaçlarından biridir.

 

(Visited 740 times, 1 visits today)