En İyi Öğretmen

” Geride bıraktıkların ileriye gitmeyi engelleyecek. Unutma ileri gidebilmen için arkadakileri unutman gerek.” mi desem, yoksa ” Geçmişi hatırlamayanların yazgılarında geçmişi tekrar etmek vardır.” mı desem. Bana hak verir misiniz ? Aslında bu ikinci söz bana geçmişte yaptığımız hatalardan ders çıkarmak sözüyle aynı gibi geliyor. Bence çok da haklı ama sonsuza dek geçmişe takılı kalmak ne kadar doğru?

Sapılacak yüzlerce yol, yapılacak bir o kadar hata olduğu düşünülürse hiç bitmeyecekmiş gibi gözüken; ilk seçimde doğruyu bulmaktan daha yararlı olandır hata yapmak ve inanın bana geçmişte başaramadığımız o kadar çok şey var ki mesela ilk adımlarımızı atarken neredeyse her seferinde yere çakılmamız veya ilk harfleri öğrendiğimizde harfleri karıştırmamız ve doğru düzgün bir kelime kuramamamız. Peki ya şimdi? Düşmeden yürüyebiliyoruz hatta saatlerce koşabiliyoruz , hata yapmadan okuyabiliyoruz. Neden diye sorarsanız ben size geçmişte çabalayarak, ders çıkararak öğrendiğimizi söylerim. Kısaca geçmişi hatırlamak. Bir de şu yönden bakmak gerekirse yaptığımız hatalara takılmak ve ilerleyememek. Neden başaramadım diye sorgulamak değil de başarısızlıktan çıkamamak. Demek istediğim geçmişi unutmaya çalışmak ve onu düzeltmeye çalışmamak her şeyi daha da işin içinden çıkılmaz bir hale getirmekten başka bir şey yapmaz. Onlarla yüzleşmeniz gerekir.

Geçmişi unutmaktan daha kötüsü nedir diye sorarsanız size aynı hatayı iki kere yapmaktır derim. İşte o zaman bir hata olmaktan çıkar. Einstein’ın dediği gibi “Aptallar aynı hatayı iki kere yapar.” Tıpkı elinizin yanacağını bile bile elinizi ateşe ikinci defa sokmak gibi. İlkinde bilmiyordunuz ve öğrendiniz peki ya ikincisi ne içindi? Bilmediğiniz için mi ? Tabii ki hayır. Her hata size bir tecrübe kazandırır peki tecrübeli nasıl mı olunur? Yanlış karalar vererek. İnsanların hepsinde bulunmayan bir özellik olduğu da kesin. Geçmişini unutamayan, geçmişte yaşayan insanlar genelde psikolojik sorunları olan insanlardır. Geçmişten ders almayanlar, yüzleşmeyenler ise genelde suçlulardır. Suçlular aptal insanlar mıdır? Einstein’a göre evet. Bana göre ise onlar geçmişi hatırlayamayan geçmişi tekrar etmeye mahkum insanlardır. Mahkum demişken sadece parmaklıklar ardında olmaktan söz etmiyorum. Mahkum derken gece yatağa yattığınızda yıllar önce yapmış olduğunuz hatayı tekrar tekrar hatırlamanızdan da söz etmiyorum. Mahkum derken hala doğruyu bulmaya çalışan ama her seferinde seçtiği  yolu yeniden seçmekte olan insanlardan bahsediyorum. Sürekli aynı yoldan gitmekten bence bir süre sonra sıkılmalısınız. Sonuçta aynı filmi birkaç defa izlediğinizde ilki gibi olmuyor hiçbir izleyişiniz. Bırakın aynı yolun peşini başka bir yol seçin. Başaramadınız mı? Başka bir tane daha seçin.

Uzun lafın kısası geçmişte yaptıklarınızı hiçbir zaman unutmayın çünkü yarın vereceğiniz her doğru karar için bugünden hata yapmalısınız. Onları sadece yaparak değil hatırlayarak başarılı olabiliriz. Sonuçta “Geçmişi hatırlamayanların yazgılarında geçmişi tekrar etmek vardır.”

 

(Visited 15 times, 1 visits today)