En İyi Olan En Başarılı mıdır?

En başarılı olmak her zaman iyi bir şey midir? Başarının iyi bir şey olduğu doğru fakat bir ortamdaki en başarılı insan olmak ne kadar iyi?

Mesela sınıf birincileri, tamamen derslere odaklanmaktan belkide çok büyük başarılar elde edebilecekken diğer yönlerini geliştirmiyorlar. Sanatsal beceriler kazanmak veya sporda kendini geliştirmek de bir uğraş gerektirir, zaman ve enerji ayırmak gerekir. Fakat hem sınıf birincisi veya ikincisi olup hem de diğer yönlerini geliştirmek ,spor ve sanat gibi, oldukça zor hatta neredeyse imkansız olur.

Her insanın kendine göre hobileri vardır, herkes illaki herhangi bir etkinliği yapmaktan hoşlanır veya önceden deneyimlendikleri bir etkinlik onları etkilemiştir. Mesela bu en başarılı dediğimiz insanların bu hobilere ayıracak vakti var mı? Bu hobilerini geliştirip belkide kendi hayatlarına farklı yollar açacaklar. Hiç böyle düşündünüz mü? Belki bu hobi diye deyip geçtiğimiz etkinlikler hayatımızda büyük bir öneme sahiptir, kendimiz için, etrafımızdaki olaylara olan bakış açımızın gelişmesi için, ve böyle daha bir sürü önemli özellik katacaktır belki bize.

Örnek vermem gerekirse spordan giderek voleybolu örnek vereceğim. Voleybol bir takım oyunu. Voleybol oynarken takım arkadaşlarınızla olan çalışmanız, hep beraber bir topu karşı takımın sahasına düşürmeye çalışmanız, herkesin bir pozisyonu, bir görevi olup herkesin bu görevini diğerlerini engellemeden yerine getirmesi, bunların hepsi bir takım halinde, uyumlu bir şekilde hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu öğrenmenizi sağlar. Yani dersler kadar spor veya sanatla uğraşmak da gelişimiz açısından oldukça önemlidir.

Bir düşünün, üniversitelerde bile kabul alırken derslerinizin yanında bir spor veya sanatla uğraşmanız da sizi öne çıkartıyor. Aslında bu hobi deyip küçümsediğimiz aktiviteler belkide derslerden çok daha fazla önem taşıyor.

Hem sadece kendimizi geliştirmek açısından düşünmemeliyiz. Sonuçta biz de insanız, kendimize de vakit ayırmak en doğal hakkımız. Çok çalışmak psikolojimizi kötü etkiler, kendimize fazla yüklenmek ,ders konusunda veya diğer aktiviteler konusunda, bizi hem fiziksel açıdan ama özellikle de psikolojik açıdan zorlar. Hem hayattan keyif almazsanız ne anlamı kalır?Kendinize ayıracağınız vakit emin olun bu şeyler içinde en değerli olanı. Mesela film, dizi izlemek, kitap okumak, dışarı çıkmak, arkadaşlarınızla buluşmak gibi yapabileceğiniz bir sürü aktivite varken neden tüm zamanınızı okulda derece yapmak için harcayasınız ki?

Özetle anlatmak istediğim, okuldaki başarınızın aslında insanların büyüttüğü kadar önemli olmadığı. Tabiki önemli, en azında ortalamanın üstünde olmak veya ortalama olmak, ama okulda derece yapmak için tüm zamanınızı harcamak gerçekten gereksiz. Bunun dışında yapabileceğiniz onlarca güzel aktivite, kedinizin farklı yönlerini keşfetmenizi sağlayacak bir sürü güzel şey varken zamanınızı ayıracağınız şey neden fazladan ders çalışmak olsun?

(Visited 3 times, 1 visits today)