En İyisi Olmak Zorunda Değilim Ama Elimden Gelenin En İyisini Yapmalıyım

Ders notları her zaman en iyi şekilde olamaz. Bazen hiç beklemediğin şekilde sınavların iyi geçer. Ödevlerin bazen çok kolaymış gibi olur, hepsini doğru yaparsın. Bazen de çok çalışırsın ama sebebini bilmeden iyi sonuç almazsın. Böyle olunca gerçekten çok üzülürsün.

Aslında sonuç 100 almak da olsa, öğretmenin derste sorduğu soruyu bilememek de olsa çok üzülmemeliyiz. Ama istersek çok sevinebiliriz tabii. Çünkü aklımızda hiç yokken birden bire iyi puan almak kimi mutlu etmez ki.

Benim düşünceme göre sınıf birincisi olmak tabii ki çok güzel bir şey ama bunun için bütün zamanını ders çalışarak geçirmek hiç mantıklı değil. Biz henüz çocuğuz ve oyun oynamak da bizim için çok önemli. Hem sınıf birincisi olabilmek için daha ileri sınıflarda zaten çok zamanımız olacak. Ama arkadaşlarla oynamak için ve bazı kurslara katılmak şimdi çok eğlenceli bana göre.

Bazı öğrenciler çok zeki olabilir, belki çalışmadan da sınıf birincisi olabiliyorlardır. O zaman tabii ki bu çok güzel bir şey olur. Genelde normal kişiler çok çalışmak zorunda kalıyor, sürekli özel ders alıyorlar. Bu yüzden bizimle hiç dışarı gelemeyen arkadaşlarım var. Bu onlar için de çok sıkıcı. Sürekli ders yaparken eve arkadaşları da gelsin istiyor. Çok bıktığı için bu yolu düşünüyorlar.

Bazen sınavlarda öğrenciler gerçekten çok stres olabiliyorlar. Anne babaları kötü sonuçları görürse üzülürler diye korkuyor olabilirler. Aslında böyle düşünmelerine hiç gerek yok. Çünkü anne babalarıyla konuşsalar onlar zaten önemli olan sınıfta birinci olmak değil derler. Bence en önemli şey elinden gelenin en iyisini yapmak. O zaman sonuç güzel gelirse seviniyorsunuz ama kötü gelirse o kadar üzülmezsiniz.

(Visited 10 times, 1 visits today)