En Kıymetli Varlığımız: Sağlığımız

Sağlık kişinin bedensel ve ruhsal olarak iyi dinç ve hasta olmaması demektir.  Beden sağlığı da ruh sağlığı da yaşamımız için çok önemlidir

Sağlıklı olmak insan yaşamı rahat çevreyle uyum içinde sürdürebilmesi için önemlidir. Sağlıklı insan mutlu insandır, işinden ve okulundan geri kalmaz hem kendine hem de çevresine faydalı olur.

mutlu insan ile ilgili görsel sonucu

Sağlıklı yaşamak için dengeli beslenmeliyiz temizliğimize, dikkat etmeliyiz, zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız. Vücut temizliğimize dikkat ettiğimiz kadar yaşadığımız çevrenin ve doğa temizliğine de dikkat etmeliyiz çünkü kirlettiğimiz doğa bize hastalık olarak geri döner yarıca mevsimlere uygun  giyinip hastalıklardan korunmalıyız.

dengeli beslenme ile ilgili görsel sonucu

Hasta insanın ne kendisine ne de topluma faydası olamaz, sürekli acı çeker. Her insan zaman zaman hastalanır. Hastalandıktan sonra önemli olan doktor kontrolünde kendimize iyi bakarak kısa sürede hafif atlatmaya çalışmaktır.

Beden sağlığımızla birlikte ruhsal sağlığımızda çok önemlidir. Ruhsal olarak rahatsızlandığımızda hem kendimize hem çevremize istemeden zarar verebiliriz. Bu nedenle ruhumuzu hasta etmemek için stresten sinirden uzak durmalıyız, psikolojimizi bozacak kişileri veya işleri hayatımıza sokmamalıyız.

psikolog ile ilgili görsel sonucu

Mevsimsel hastalıklar dışında vücudumuzu tehlikeye sokan kanser gibi ölümcül hastalıklar da vardır. Bu hastalıkları iyileştirmede erken teşhis çok önemlidir. Bunun içinde belirli aralıklarla doktora gidip muayene olmamız gerekir.

muayene ile ilgili görsel sonucu

Bir de vücudumuzun iskeletini oluşturan kemiklerin kırılmasıyla meydana gelen sağlık problemleri vardır. Bu kırılmalar çarpma veya düşme ile oluşur. Benim kırılmayla ilgili uzun süreli rahatsızlığım oldu. Kısaca yazımda sizlerle paylaşmak istedim

  1. sınıfa giderken teneffüste arkadaşımın ayağına takılıp düştüm. Düşme sırasında sol kolum bilek ve dirseğimin arasından kırıldı ama basit bir kırık değildi. Annem ve babam okula gelip beni hastaneye götürdüler. Doktorlar kemikleri birleştirmeye çalıştılar ama düşme sırasında sinirler kırılan kemiklerin arasına girdiğinden doktorların acilen ameliyat olmam gerektiğini belirtti. Çok korktum ameliyatta koluma 2 tane platin koydular ve sonra kolumu alçıya aldılar. 15 gün sonra kolumdaki dikişleri aldırmak için hastaneye gittik dikişler alındığında canım çok yanmıştı. Daha sonra kolumdaki platinleri 10 ay sonra aldırmak için tekrar ameliyat oldum ve platinleri aldırdım. Tam iyileşmeye başlamışken karın ağrısıyla tekrar hastaneye gittik ve apandistim patladığı için tekrar ameliyat ettiler

Bu defa daha çok korkmuştum çünkü ameliyat acısını biliyordum beş gün hastanede yattım.

Bu süreçte çok acı çektim ve sonuçta iyileştim ama okula gidemedim bir sene boyunca istediğim gibi oyun oynayamadım .

Bu nedenle sağlığımızın kıymetini bilelim, bedenimizi ruhumuzu kötülüklerden hastalıklardan elimizden geldiği kadar koruyalım. Hastalanmadan önce sağlığımızın kıymetini bilelim, yaşamımızı sürdürebilmek için sağlık yaşayalım, yaşamayı sevip sağlığımıza dikkat edelim .

(Visited 329 times, 1 visits today)