En Sevdiği Rapçi Ceza

Asıl adı “Bilgin Özçalkan” olan Ceza, Türk Rap camiasının en önde gelen isimlerinden bir tanesidir. 1977 yılında İstanbul Üsküdar’da doğan Ceza, Rap müzikle çok küçük yaşlarında ilgilenmeye başlamıştır. Ergenlik çağlarında amatör Rap müzik ortamlarına sıklıkla giren Ceza’ya o dönemlerde rapçilerin arasında “diss” adı verilen atışmalarda “Ceza’mız geldi” demelerinden ötürü, kendisine bu lakabı isim olarak kullanmayı uygun görmüştür.

Kendi mesleği elektrik teknisyenliği olan Ceza’nın kendi mesleğiyle çok kısa bir süre uğraştığı ve ardından kendisini küçüklüğünden beri tutkunu olduğu Rap müziğe tamamen adadığı bilinmektedir. 1998 yılı onun Rap camiasına profesyonel olarak girdiği yıldır.

Bu sürece kadar geçirdiği zamanlar araştırıldığında, ilk olarak Ceza’nın ilkokulda bir arkadaşının vasıtasıyla RUN DMC’yi öğrenerek bu tarzı kendisine yakıştırdığı öğrenilmiştir. Bir kaç yıl boyunca bu tarz üzerine kaset vb. müzik öğelerini toplayarak tamamen konuyla ilgili tüm donanımlara sahip olmaya çalışan Ceza, tam o süreçlerde Grup Vitamin’in ortaya çıkmasıyla ikinci dalga bir tarz yakınlığı hissetmiştir. Bu grubun mizah dolu “Rapimsi” müzikleri Ceza’nın oldukça dikkatini çekmiş ve albümdeki tüm şarkıları ezberlemeye çalışarak hızlı konuşma yeteneğini geliştirmiştir.

Son olarak 1995 yılında Türkiye’de Cartel’in patlamasının ardından kendisinin de bu sektörde oldukça başarılı olacağını düşünen Ceza, bundan cesaret alarak Türkçe Rap yapmak adına stüdyoya kayıtlara girmiştir. Az önce de bahsettiğimiz gibi 1998 yılı onun sektöre profesyonel adımlarla girdiği bir dönem olmuş, adının duyulmasıyla birlikte konserler vermeye başlamıştır.

Rap müzikle alakalı bir partide “DR. Fuchs” la tanışmış ve kendisi ile “Nefret” grubunu kurmuştur. 2000 yılında da Hammer Müzik’le anlaşma imzalayıp “Meclis-i Ala – İstanbul” ismini verdiği bir albüm çıkarmıştır. Hemen ertesi yıl da “Anahtar” ismini verdiği albüm çıkmıştır.

Bu süreçlerden sonra arkadaşı Dr. Fuchs askere gitme durumunda kalınca, Ceza hayatında ilk kez solo albüm çıkarmış ve bunun da adına “Medcezir” ismini vermiştir. Bu albümden yine Medcezir parçasına klip çekilmiş, albümünde pek çok Rapçi isimle de düet yaptıkları için bu solo albümü oldukça başarılı olmuştur

(Visited 31 times, 1 visits today)