Maddenin Gücü: Enerji

Enerji denen olgu dünyanın neredeyse her yerinde ve hayatımızı kolay ve eğlenceli kılmaya devam ediyor. Birçoğumuz enerji sayesinde mutlu oluyoruz çünkü enerji sayesinde çalışan cihazlar hayatımızı kolaylaştırıyor. Örneğin blender  çalışmasaydı o kadar meyveleri elimizle parçalamak zorunda olacaktık. Bir düşünün enerji olmasaydı nasıl bilgisayarda Beştepe Bloggers sitesine girip hem yazı yazabilir hem de yazı okuyup gezebilirdik? Enerji sadece hayatımızı kolaylaştırmaz aynı zamanda eğlendirir. Örneğin, enerji olmasaydı YouTube’a girip video izleyemezdik. Biz bu kadar enerjiyi kullanıyoruz ama hiç düşündünüz mü? Enerji nedir? Enerji maddede var olan ısı,  ışık biçiminde ortaya çıkan güçtür ve aynı zamanda organizmaların etkin gücüdür. Enerji artık doğal kaynaklardan üretiliyor. Güneş de bunlardan bir tanesi. Enerji güneşten güneş panelleri tarafından elde ediliyor.energyEnerji gerçekten çok işimize yarıyor. Az önce değindiğim gibi, enerji elektrik enerjisi idi. Elektrik enerjisi birçok görevleri görür. Bunu evde görmüşsünüzdür; örneğin bilgisayar çalıştıracaksınız bilgisayarı açma düğmesine basıyorsunuz ama bir bakıyorsunuz bilgisayar çalışmıyor sonra prizlerin olduğu yere bakıyorsunuz bilgisayarın fişi takılmamış bilgisayarın fişini prize takıyorsunuz ve tekrar düğmeye basıyorsunuz sonra bilgisayar çalışıyor siz de bilgisayarda ne yapacaksanız onu yapıyorsunuz. Benden size bir bilgi: İlk bilgisayarlar neredeyse bir oda kadardı ve yaklaşık 30.000 kg ağırlığı vardı ve bununla birlikte ilk flaş bellek de çok büyük olup uçağa bile çok zor şekilde taşınmıştı. O flaş bellek yaklaşık 1 metreküp kadardı bir de bununla birlikte dahili hafızası yaklaşık 1 mb (1 mega byte) kadardı.indir

Yani özetlersek eski olan her şey çok büyük ve kullanışsızdı. Bir düşünün o flaş belleğin boyutunda şu zamandaki bir flaş bellek olsaydı performansı ne kadar olurdu? Bence dahili hafızası 1000 gb olurdu.

Dediğim gibi enerji çok işimize yarıyor . Artık eğitim bile bilgisayarlar ile yapılıyor. Yani enerji olmasaydı bilgisayarlar çalışmazdı ve eğitimin çoğu kısmını kolayca görerek işiterek yapacağımıza birçok  şeyi defterlerimize yazmak zorunda kalırdık ki bu bizi ve ellerimizi inanın yorardı. Bence bu sebep ile enerji birçok işe yaradığı için çok önemli ve hayatımızda gerekli bir kaynaktır.

(Visited 172 times, 1 visits today)