Engelleri Fırsata Çevirin

Leonardo da Vinci’nin sözüyle başlayalım: “Engeller beni durduramaz, her bir engel kararlılığımı daha da güçlendirir.”

Leonardo da Vinci’nin sözü engelleri yenebilecek güce sahip olduğumuzu söylüyor! Aslında bunun özgüvenimizle de ilgili olduğunu düşünüyorum. Özgüveni yüksek olan , kendine güvenen insanlar engelleri aşmıştır bence veya aşmak için yol arıyor olabilirler. Engelin sizi ezmesine izin vermeden sizin onu ezmeniz gerekir. Üstesinden gelmek bile kendinizi iyi hissettirecektir. Daha güçlü hissedeceksiniz. Özgüven problemi çok yaygın, özellikle bizim yaşımızda olan kişilerde çok daha yaygın. Sınavdan düşük not aldığımızda, diğerinden de kötü almayı beklediğim oluyor. Aslında daha çok çalışarak bunu düzelteceğinizi düşünmek, söylemek sizin için daha yararlı olacaktır. İnsanın, başaracağını bilmesi her zaman iyidir. İnsanlara yapıcı yönde yaklaşmak o kişinin size olan güvenini de arttıracağını düşünüyorum. Teselli ederken ‘Gelecek sefer düzeltebilirsin! Sen yaparsın!’ demek yapıcı, onarıcı düşünmektir. Karşınızdakini çalışmaya yöneltmiş, onu yüreklendirmiş olursunuz. İnsanların kafasındaki problemleri azaltmak o insanı rahatlatır, huzura kavuşturur.

Hayatımızda her alanda, her türde engeller vardır. Fiziksel veya zihinsel engeller dışında da engeller vardır. Hayat engellerle doludur, hayat bize kapılarını engellerle açar. Bunları aşmak bize kalmıştır. Sorunlar, engellerle doğar. Biz engelleri fırsata çevirmediğimiz sürece hep bir sorun olur hayatımızda. Belki de engelleri çok büyüttüğümüz için vardır sorunlar. Hayatımızda sorunlar veya engeller olmasa hayat kolay olurdu evet ama hayatımızda fırsata çevirebileceğimiz engeller olmasa ne olurdu sizce? Bence bir insanın hayatında engeller, sorunlar olmalı. Bir arkadaşıyla paylaşabileceği dertleri olmalı. İnsanın bir şeyi yapamaması onun için engel olmamalı, onun için fırsat olmalı. Problemler çözülmek için vardır. İnsan hayatındaki problemlere sorun odaklı değil, çözüm odaklı bakmalı. Bence bu şekilde düşünürsek, hayatımızda problemlerin olmaması yerine problemlerin çözülmesi daha mantıklı. Sorunlar mutsuzluğa sebep oluyor olabilir. Peki ya mutluluk kapınızın önündeyse? Onu fark etmiyorsanız, edemiyorsanız? Başarıya hiç olmadığımız kadar sevinirken neden yıkıcı olan başarısızlık karşısında direnemiyoruz? Umut etmek, inanmak başarmanın yarısıdır bence.

Bu blogumu TEDxAnkaraCitadel, Betul Mardin’in  konuşmalarından yararlanarak yazdım.

Kaynak; http://localveri.com.tr/leonardo-da-vincinin-sozuyle-baslayalim-engeller-beni-durduramaz-her-bir-engel-kararliligimi-daha-da-guclendirir/

Video; https://www.youtube.com/watch?v=TY4WZx_TEvg

》 Youtube》TEDxAnkaraCitadel Engelleri Fırsata Çevirin

(Visited 472 times, 1 visits today)