Sevgi Var Engel Yok
Sevgi Var Engel Yok

Engelli İnsanları Anlayabiliyor muyuz?

Engel Yok
Engel Yok

 

Engelli birey; doğum öncesi veya doğum sonrası çeşitli nedenlerle psikolojik, bedensel, zihinsel, ve sosyal yetenek içinde belli ölçüde fonksiyon kaybına uğraması sebebi ile toplumsal yaşama uyum sağlamada ve günlük gereksinimleri karşılamada güçlükleri olan bireyi ifade etmektedir.

 

Bir gün annem ile dışarı çıktığımız da bir amcanın tekerlekli sandalye ile kaldırımdan yukarı çıkmaya çalıştığını gördüm. Fakat çevresinde kimse yardım etmiyordu. Biz de annem ile amcanın yanına gidip yardım etmek istedik. Amcaya yardım ederken bir düşündüm de, karşılaştıkları bir çok sorun var hayatlarında. Kaldırımlar yüksek, yaya yolları bozukluğu, yaya yolları üzerine araçların park edilmesi, alt veya üst geçitlerde asansörlerinin olmaması, yollarda engelli çıkış/iniş rampalarının olmaması, otobüs yada minibüslerin engellilere özel biniş/iniş düzeneklerinin olmaması gibi. Ayrıca bir çoğunun okullara gidememesi sebebi ile iş olanakları kısıtlı ve dışarıda istedikleri gibi dolaşamadıkları için sosyalleşememektedirler.

Sevgi Var Engel Yok
Sevgi Var Engel Yok

Engelli insanlara elimizden geldiği kadar yardım edebiliriz Mesela toplu taşıma araçlarında onlara yer vermeliyiz. Kendimizi onların yerine koyarak sıkıntıları paylaşmalıyız. Onlarla dalga geçmemeliyiz. Kaldırıma çıkma ve inmelerine yardım etmeliyiz. Engelli insanlara iyi davranmalıyız ve bir şeye ihtiyaç duyduklarında onların yanında olmalıyız. Çünkü onları görmezden gelmemeliyiz. Onları görmezden geldiğimizde hayat onlar için anlamsız bir Dünyaya dönüşür.

Bu davranışımız onları hiç ama hiç mutlu etmez. Onlarında duyguları var, onlarında güzel bir Dünyada yaşamaya hakları var. Onların Dünyasını hep birlikte güzelleştirebiliriz. Biz engelli olmayan insanlar gibi yaşamaya hakları var. Sevgi var ise Engel YOK..

(Visited 186 times, 1 visits today)