Erciyes

Erciyes Dağı’nın 3.916 metre boyu ve 2.419 metre çevresi vardır. Erciyes Dağı, Aladağların en yüksek noktasıdır ve İç Anadolu’nun en yüksek beşinci dağıdır. Erciyes Dağı’nın 20 milyon yıl önce etrafı sularla kaplıydı. 15 milyon yıl önce bu dağın içinde volkanik patlamalar oluyordu ama artık günümüzde olmuyor. Yani anladığınız gibi  Erciyes Dağı, sönmüş bir volkanik dağdır. Erciyes’te yazın kampçılık, kışın ise kayak sporları yapılır.

Ben kışın kayak yapmak için Erciyes’e gittim ve size bundan bahsedeceğim. Benim bu kayak merkezine ilk gidişim. Buraya yarı yıl tatilinde annemle gittim. Kayak pisti, amatörler ve sporcular pisti olarak ikiye ayrılmıştı. Amatörler için olan pistin eğimi biraz daha azdı ve kaymak kolaydı. Profesyonel sporcular için hazırlanan pist uzun ve daha dik eğimliydi. Burada kaymak zordu ama birkaç kere deneyince kayabildim. İlk önce kısa mesafeden kaydım, sonra yavaş yavaş uzun mesafeden kaymaya başladım.

Kayak kayarken bir şey fark ettim. Çok rahat ve korkmadan kayak yapmak için:

  1. İki tekerlekli bisiklet sürmek
  2. Skate boardla kayabilmek,
  3. Denge tahtasında durabilmek
  4. Kaykay kayabilmek gerek.

İşte bu aktiviteleri, yani dengeyle ilgili olan sporları yapabilmek gerek. Çünkü kayak yapabilmek için denge ve konsantre gerekir. Annem bisiklete binmeyi bilmediği için o kayamadı. Eğer siz de kayak yapmak istiyorsanız, durmak için ayaklarınızı çapraz, hızlanmak için ayaklarınızı paralel tutmalısınız. İşte böyle kayak  kayabilirsiniz. Ben bunu kendim öğrendim ve sizinle paylaşmak istedim. Sizlerle bir tane daha bilgi paylaşmak istiyorum, kayarken hiç düşmemelisiniz çünkü düşerseniz kalkamıyorsunuz, yaralanabilirsiniz. Ben bir keresinde profesyonel pistte kayarken düşen bir adam gördüm ve onu kızak ambulansla gelip götürdüler. Onun için dikkatli olmalısınız. Ayrıca yüzünüze maske, kafanıza kask ve gözünüze gözlük takmadan kesinlikle dışarı çıkıp kayak yapmayın. Yüzünüz donabilir, başınız darbe alabilir.

Kayak yapmanın özgür ruhunuza işlemesi dileğiyle, hoşça kalın…

(Visited 184 times, 1 visits today)